TORBALI TOHUM VE TARIM ŞENLİĞİ (29 EYLÜL 2010)

TORBALI TOHUM VE TARIM ŞENLİĞİ (29 EYLÜL 2010) SİZLERİ YEREL TOHUMLARI DEĞİŞMEYE ÇAĞIRIYOR

Değerli Köylüler ve halkımız,

29 Eylül 2010 Çarşamba günü Torbalı pazar yerinde kaybolmakta olan yerel tohumlarımıza tekrar sahip çıkacağız. Saat 9.30-11.00 arasında isteyen çiftçilerimiz yerel tohumlarını küçük paketler halinde verecek. İsteyen çiftçiler veya kendi ihtiyacı için bahçelerinde ürün yetiştiren vatandaşlar tohumlardan karşılıksız olarak edinebilecekler. Böylelikle lezzetli, besin değeri yüksek, kimyasal ilaçlar ve kimyasal gübreler olmadan yetiştirilebilen bu çeşitlerimiz yaşamaya devam edecek. Takas sonrası yerel tohumlar ve hayvanlar üzerine bir panelimiz var. Konunun uzmanları ve yerel tohumları koruyan köylü kadınlarımız konuşacaklar. Panel sonrası herkese açık bir yemeğimiz var.

Torbalı Tohum ve Tarım Şenliği

Bildiğiniz gibi şirket tohumları kimyasal ilaçsız, gübresiz yetiştirilemiyor. Kanser başta birçok hastalıktan insanlar sapır sapır dökülüyor. Tohumlar pahalı. İlaca ve gübreye köylümüz çok para veriyor. Bu tohumlar susuz veya az suyla da yetişmiyor. Kısacası köylümüz ve tüketicimiz görünüşü güzel ama lezzetsiz ve ilaç yüklü bu plastik domatesler ve biberlerce kuşatılmış durumda. İlacı, tohumu ve gübreyi çoğu zaman aynı çok uluslu şirketler üretiyor. Bunların çok hoşlandığı tohum yasası artık çiftçilere kendi tohumunu satmayı bile yasakladı. Tohumlarımızı patenlemeye çalışıyorlar. Yakında yerel tohumlarımızdan ürettiğimiz ürünleri sattırmazlarsa şaşmayalım.

Hâlbuki yerel çeşitlerimiz daha çok lezzetli. Kimyasal ilaçsız ve gübresiz, hatta bazıları susuz yetişebiliyor. Bilim insanları bunlarda bizi hastalıklardan koruyan antioksidantlar buluyorlar. Bu çeşitlerimizin vitamin ve mineral maddelerince daha zengin olduğu bilimsel bir gerçek.

 

Bu kuşatılmışlığı kırmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. İlk adımımız Torbalı Tohum ve Tarım Şenliği olabilir. Gelin orada yerel tohumunuzu dağıtın. Başkalarından da istediğiniz tohumu alın. Görüşelim, konuşalım. Kuşatılmışlıktan çıkış için çareler arayalım. Birlikte yemek yiyelim.             

            Kuruluşlar ve İzmir köylerinde tohumu saklayan kadınlar, köylüler olarak ele ele verdik. Hepinizi bekliyoruz.

 

İZMİR İLİ ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU (ÇİFTÇİPLAT)

TORBALI BELEDİYESİ

KARAOT KÖYÜ TOHUM DERNEĞİ

SLOWFOOD ÇEŞME-ALAÇATI BİRLİĞİ

Bilgi için: Zerrin Çelik tel: 0532 5889057   E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

Program:

09.00-09.30  İzmir Oyunları/Karaot Köyü Folklor Grubu

09.30-11.00  Tohum Değişimi

11.00-12.30  Yerel Tohumlar ve Hayvanlar Paneli

Yönetici: Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı (Çitfçiplat)

Konuşmacılar: Tayfun Özkaya (Ege üniversitesi), Alev Çağlar (Slowfood Çeşme-Alaçatı Birliği),
Zerrin Çelik (Ziraat Mühendisi), Tuncer Beybağa (Üretici Gazetesi), Karaotlu Kadınlar

12.30          Yemek