Türkiye’nin ilk %100 ‘Ekolojik Halk Pazarı’ Şişli’de


Türkiye’nin ilk organik yüzde yüz ekolojik halk pazarı, Belediye başkanı Mustafa Sarıgül'ün desteği ile Şişli Feriköy’de 2006 yılından beri faaliyette. Sağlıklı beslenme bilincini geliştirmek için, Şişli Belediyesi ve Buğday Derneği ortaklığında her cumartesi kurulan pazarın hedeflerinden biri de, uygun fiyat etiketleriyle tüketicide yerleşmiş olan ‘Ekolojik ürün pahalıdır’ inancını değiştirmek.

Türkiye’de organik ürün bilincinin yaygınlaşması amacıyla kurulan pazarda satılan ürünlerde, yetkili firmalar tarafından verilen bir sertifika ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ‘ekolojik ürün’ logosu bulunuyor.


AMAÇ UYGUN FİYAT, TEMİZ ORTAM

Ekolojik Halk Pazarı’nın bir diğer amacı da rekabet şansını yitiren haftalık halk pazarlarının, geleneğe saygılı, temiz, düzenli ve denetimli mekanlar olarak yeniden kamuoyunun yararına sunulması. Ekolojik Halk Pazarı, dürüst üreticiyle bilinçli tüketiciyi biraraya getirerek ticari uygunsuzlukları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

ORGANİK ÜRÜNDE KİMYASAL HORMON YOK

Organik Tarım Kanunu çerçevesinde, ekolojik ürünlerde kimyasal ilaç ve katkı maddeleri kullanılmıyor. Organik Tarım Kanunu’na göre, ekolojik ürünler hal yasasından muaf tutuluyor, böylece pazar sorunu yaşayan ekolojik üreticileri ürünlerini büyük kentlere doğrudan sunabiliyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ekolojik (organik) tarımın yaygınlaşması ve Türkiye’de sağlıklı bir ekolojik ürün pazarının oluşturulabilmesi amacıyla yıllardır çalışmalarını sürdürüyor.