Buğday Derneği, Çankaya Belediyesi’nin Köy Projesine Bilgi Verdi


Tanık, üretilecek organik tarım ürünlerinin Çankaya pazarlarında halka sunulacağını söyledi Tohumlar, Kömürcü, Evciler, Karahasanlı, Çavuşlu, Yaylaköy ve Akarlar köylerini ziyaret ederek köylülere, organik tarımla ilgili proje hakkında bilgi verdi.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Çankaya sınırları içinde yer alan toplam 12 köyde organik tarımın hayata geçirilmesini hedefliyor. Buğday Derneği, bu proje ve ekolojik pazarların geleceği ile ilgili konularla ilgili Çankaya Belediyesi ile görüştü.


 

Ankara’ya bu kadar yakın olan geniş alanların ileride betonlaşmak yerine, toprak kimliğinin korunmasının önemli olduğunu anlatan Tanık, köylülerin atalarından kalma toprakları terk etmek zorunda kalmasının önüne geçilmesininin de çok önemli bir sosyal görev olduğunu kaydetti. Tanık, şunları söyledi:

“Beslenme zincirinde olası bir nakliye sıkıntısı durumlarında bile sistemi sürdürecek bir girdinin yakın mesafelerde hazır olması büyük bir avantajdır. Bu nedenle Çankaya’nın burnunun dibindeki bu 7 köyle birlikte İmrahor Vadisi’nde 3 köy, ayrıca Mühye’ye bitişik 2 köyle toplam 12 köyümüz var. 12 köyün olabilen bölümlerinde organik tarımın desteklenmesi, organik tarıma dönük turizmin desteklenmesi gibi birtakım organizasyonları çok önemsiyoruz. Bu hem istihdam sağlayacaktır, hem de kentimize yeni işsiz göçünü de durduracaktır. Hepsinin ötesinde sağlıklı beslenme ve kaliteli beslenme açısından da köylünün iş bularak hayatını daha kolay devam ettirmesi bakımından da önemlidir.”‘Pazarlama sıkıntısı var’

Kente giren her türlü tarım ürününün halden geçmesi yönündeki yasanın zorlayıcı hükmü nedeniyle köylülerin pazarlama sıkıntısı yaşadığını belirten Tanık, sadece organik tarım yapılan yerlerdeki tarımsal ürünün hale girmeden pazarlanabildiğini belirtti. Bu nedenle organik tarımla ilgili imkânların sağlanması durumunda köylülerin pazarlama süreçleriyle ilgili yaşadıkları sıkıntıları aşabileceklerini ifade eden Tanık, “Hayvancılıkla ilgili, yörede basit bir pastörizasyon tesisinin kurulması durumunda süt ve süt ürünleriyle ilgili köylünün yaşadığı kısıtlamalar ve kaçak iş yapma zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu da, hiç olmazsa yeni kuşakların protein bakımından zengin süt ve et gibi gıdalara kaliteli biçimde ulaşmasına yardımcı olacak” diye konuştu.


http://www.bugday.org/article.php?ID=3358