Beypazarı organik pazar oldu

Ankara'nın Beypazarı ilçesi Akçakavak köyünde, 60 dönüm alanda organik meyve, 150 dönüm arazide sebze ağırlıklı ürün yetiştiriliyor.

Beypazarı'nda Organik PazarKöy muhtarı Necmi Nacak, büyük çaba sarf ederek başlattıkları organik ürün yetiştirilmesinde köylüyü bir araya getirerek, toprak hamurlamasının ardından köyde organik sebze meyve yetiştirmeye başladıklarını söyledi.

İlçe Tarım Müdürlüğünden uzman Harun Reşit Beşer'in kendilerine rehberlik ettiğini anlatan Nacak, şöyle konuştu:

''Gerçekten sanıldığı gibi basit bir çalışma değil, birçok kişiye kolaymış gibi gelir ama öyle değil. Tarım rehberinin verdiği talimatlara uyarak 5 yıldır sebze ve meye ağırlıklı olmak üzere organik ürün yetiştiriyoruz. Organik sebzeyi insanlar yeni yeni benimsemeye başlıyor. İlk yıllarda kimse pazarda organik ürünün yüzüne bakmıyordu.''

Nacak, 150 dönümlük arazide organik olarak domates, biber, patlıcan, bamya, fasulye, bal kabağı yetiştirdiklerini anlattı. Muhtar Nacak bunun yanında brokoli, karnabahar, kara kelem ve havuç yetiştirdiklerini belirtti. Necmi Nacak, 60 dönüm arazide ise bodur elma ağırlıklı, 10 dönüm arazi üzerinde asma (üzüm) ağırlıklı organik ürün yetiştirdiklerini belirtti.

ANKARA VE İSTANBUL'DA PAZARLARDA SATIYORLAR
 

Son iki yıl içinde Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz'ın kendilerine pazarda yer gösterdiğini bildiren Nacak, "Ankaralılar, Küçükesat semt pazarında Beypazarı Akçakavak köyü organik ürünlerini bulabilirler. Sürekli olarak Sıhhiye Çok Katlı Otopark'ta da satışımız var" dedi.

Necmi Nacak, İstanbul'da da organik ürün satışlarına başladıklarını, Şişli Belediyesinin kendilerine yer gösterdiğini söyledi.

İnsanların halen organik ürünlere yeterince rağbet etmediğini ifade eden Nacak, 'Gerçekten binbir güçlükle yetiştirmeye çalışıyoruz. Normal yetişen sebze ve meyvelerden biraz farklı olmasını istiyoruz. Fiyat bakımından, hal böyle olunca da vatandaş biraz pahallı görüyor. Sanırım almaktan vazgeçerek gidiyor. Biz de fiyatları biraz makul seviyelerde tutmaya çalışıyoruz' dedi. AA