III.ULUSLARARASI HAVZA VE MERA YÖNETİMİ EĞİTİM PROGRAMI ERZURUM’DA YAPILDI

TİKA Başkanlığı ile Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (TÜGEM) işbirliğinde düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen “Uluslararası Havza ve Mera Yönetimi Eğitim Programı'' Erzurum’da yapıldı. Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Karadağ, Kırgızistan, Kosova, Moldova, Tacikistan ve Ukrayna-Kırım’dan 47 temsilcinin katıldığı programın açılışına, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Karaca, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, TİKA Başkanlığı’nı temsilen proje yöneticisi Dr. Mahmut Çevik ile çok sayıda bürokrat ve akademisyen katıldı. 

III.ULUSLARARASI HAVZA VE MERA YÖNETİMİ EĞİTİM PROGRAMI ERZURUM’DA YAPILDI 

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk programın açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkemizde özellikle eğimli arazilerdeki çayır ve meraların büyük çoğunluğunun ıslah edilebileceğini söyledi. Meraların ıslah edilmesi için kardeş ülkelerden gelen temsilcilerin, ülkemizdeki yüksek öğretim kurumlarına bağlı enstitülerden gelen öğretim üyeleri ve Tarım Bakanlığımıza bağlı araştırma kurumlarının uzmanları ile bilgi alışverişinde bulunmasının önemine değinen Öztürk, ''Birçok meralar ıslah edilerek, hayvancılığa katkı sağlanabilir. Mera Kanunu var ve bununla ilgili ciddi bir yönetime sahibiz. Meralarla ilgili çok düzenli bir çalışma yapılacaktır. Bugüne kadar gelen bir takım eksikler de giderilecektir'' diye konuştu.

TÜGEM Genel Müdürü Ali Karaca ise, dünyada artan nüfusun, değişen tüketim alışkanlıklarının ve daralan tabii kaynakların, tarımın önemini giderek arttırdığını, bu nedenle her ülkede tarıma ve doğal kaynaklara ayrı bir önem verildiğini ifade etti. Türkiye'nin, toprak ve su kaynakları bakımından çoğu ülkeden üstün durumda olduğuna dikkati çeken Karaca, ''Toplam 77 milyon hektar yüz ölçümüne sahip ülkemiz arazilerinin çayır ve meralar hariç, toplam 25 milyon hektarı tarımsal arazi niteliğindedir. 20 milyon hektar alanı ise ormanlık arazi olarak kullanılmaktadır. 70 milyonluk bir nüfusu besleyen ülkemiz tarımda ihracatçı konumundadır'' dedi.

TİKA Başkanlığını temsilen programa katılan Dr. Mahmut Çevik konuşmasında, ister bölgesel ister küresel olsun kalkınma yardımı faaliyetlerinin merkezinde insanın olduğunu ve bu çalışmalardan muradın insanın sosyo-ekonomik düzeyini yükseltecek proje ve programlar geliştirmek olması gerektiğinin altını çizdi.  “Yıllar önce gelişmiş ülkelerden eğitim almak ve kendini geliştirmek isteyen genç Türk uzmanlar para ödeyerek dahi bu eğitimlere katılamazken emek harcayarak kendilerini yetiştirdiler ve bugün uluslararası alanda konferans ve eğitim vermeye başladılar” sözleriyle konuşmasına devam eden Dr. Çevik, Türk uzmanların bugün dost ve kardeş ülkelerden gelen uzmanların yetişmesi için kendi bilgilerini çekinmeden paylaştıklarını ve bu toplantının bu tür bir bilgi paylaşımının en güzel örneği olduğunu söyledi.

5 gün süren program kapsamında katılımcılara, çayır, mera ve yem bitkilerinin önemi, uygun hayvan cinsi ile otlatma ve meralarda bazı önemli yem bitkilerinin kullanılması konusunda teorik ve pratik eğitim verildi.  III. Uluslararası Havza ve Mera Yönetimi Eğitim Programı, sertifikaların dağıtılması ile son buldu.