Altından Değerli Ceviz

 

Elmas değerinde ceviz

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, melezleme çalışmaları sonucu erken yaşta meyve veren ceviz fidanı elde ettiklerini belirterek, "Bu bitki bizim için elmas değerinde. Altının çok çok üzerinde" dedi.

 

Türkiye'de ceviz denilince akla gelen isimlerden Prof. Dr. Yaşar Akça, geç dönemde yaprak açan ceviz çeşidinden sonra bir yaşında tohumdan büyüyen ceviz fidanından meyve aldıklarını söyledi. Akça, normalde tohumdan ekilen ceviz ağacının 6-7 yaşında meyve vermeye başladığına dikkat çekerek, "Cevizler çok geç meyve vermeye başlar. Biz istiyoruz ki cevizimiz hem geç yapraklansın ve soğuklardan zarar görmesin, bir de erken meyveye yatsın, verimli olsun. Birinci yaşında tohumdan dikilen ceviz aynı yıl meyve verdi. Benim uzmanlık alanım ceviz, şimdiye kadar literatürde böyle bir şeye rastlamadım. 1500-2000 bitki arasından iki tane böyle bitki yakaladık" dedi.

Akça, bir yaşında meyve veren ceviz fidanın meyvesinin kalitesinin araştırılacağını belirterek, "Bu ceviz ağacının meyveleri kaliteli olursa buna bakacağız. Aşıladığım an 1-2 yılda çok hızlı meyveye yatacak. Erken meyveye yattığı için çok değerli. Bu bitki bizim için elmas değerinde. Altının çok çok üzerinde. Vatandaş bu şekli ile ceviz fidanı dikmekten çekinmeyecek" diye konuştu.

Konuyla ilgilenenler için kaynak site: http://www.ceviz.gen.tr/