SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NİJER'DEKİ DRAMA EL KOYDU

 

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Başkan Yardımcısı İbrahim Ceylan başkanlığındaki Nijer insani yardım grubu, dördüncü seyahatini tamamlayıp yurda döndü. İlk iki organizasyonu geçtiğimiz yıl tamamlayan ekip, bu yılki ikinci organizasyonu gerçekleştirdi.

Afrika'nın en yoksul Müslüman ülkelerinden olan Nijer açlık, hastalık ve yoklukla pençeleşiyor. Türkiye'de faaliyet gösteren, Kutup Yıldızı Derneği, UTESAV, Dost Eli Derneği, Yeryüzü doktorları Grubu, Manisa Doktorları Grubu Afrika'ya insani yardım çıkartması yaptı.

Yardım grubunda ayrıca, MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kafile Onursal Başkanı Akif Çolak, Psikiyatris Dr. İş adamı Mustafa Merter, İş adamı Embiya Usta, İş adamı Ercan Gedikoğlu, işadamı Tahsin Can Merter, Asistan hemşire Selma Merter gönüllü katılımcılar olarak yer aldılar.

Sivil toplum kuruluşları, Nijer'in, Başkent Niamey'e 16 saat uzaklıktaki, Maradi Bölgesine tıbbi yardım, gıda malzemeleri, sağlık gereçleri götürdüler. Bölge halkının geçimlerine katkıda bulunmak amacıyla süt keçileri dağıttılar ve yeni su kuyuları açılmasına yönelik çalışmalar yaptılar. Sivil toplum kuruluşları 9 gün süren yardım faaliyetlerini Nijer Sağlık Bakanlığı ve yerel sivil toplum kuruluşu olan O.N.G Goulbi Derneği ile birlikte yürüttüler.

Nijer İnsani Yardım Grubunun kafile Başkanı İbrahim Ceylan gezi hakkında şu bilgileri verdi: "Nijer, Afrika'nın en az ilgi gören en yoksul ve ilk Müslüman ülkelerinden birisidir. Nijer'in bazı bölgeleri maalesef hastalık ve açlıkla ölüm kalım mücadelesi veriyor. Afrika'da bir ateş yanıyor. Dünyanın bu kıtaya ilgisini çekmek ve harekete geçmek bir insanlık borcudur.

NİJER'DE YAPILAN SAĞLIK HİZMETLERİ

"Nijer Sağlık Bakanlığı ziyaret edilerek yapılacak aktiviteler hakkında bilgi verildi. Önceden Bakanlıkça taahüt edilen iki adet arazi aracı teslim alındı. 54 adet tıbbi malzeme kolisi olmak üzere 63 parça eşya götürdük. Bakanlıktan göz ameliyatı için bir mikroskop alındı. 112 katarakt ameliyatı gerçekleştirildi, Ameliyat olan hastaların takibi için yerel dernekle anlaşma yapıldı ve takibi yapacak yerel doktorun ücreti ödendi.

Toplam 118 ileri derecede kasık fıtığı, hidrosel ve kütle ameliyatı gerçekleştirildi. Yerel anestezi uzmanı ile bir tıp öğrencisi ameliyatlara dahil edildi ve yeni teknikler gösterildi. Ameliyat olan hastaların takibi için yerel dernekle anlaşma yapıldı ve takibi yapacak doktorun ücreti ödendi. Yüz hastanın diş kontrolleri yapıldı, bu hastaların yetmiş beşinin azı dişleri çekildi.

SU KUYULARI AÇILDI

Daha önce açılan su kuyularına ilaveten, yeni kuyular açılması için anlaşmaları yapıp teslim alınan kuyuların kontrolleri yapıldı. Yeni taahhüt alınan kuyuların yer tespiti yapıldı, kuyu mütahitlerinden teklifler alındı.

BU YIL NİJER'DE ÇOK KURAK GEÇMİŞ

Bu yılın az yağışlı geçmesi dolayısı ile iyi ekim yapamayan kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan Majirgi ve Korgom köylerinde tesbit yaptırıldı. 833 aileye 100 kiloluk milet (yerel bir yiyecek) yardımı yapıldı. Taahütleri alınan bin doksan sekiz süt keçisi talep fazlalığından dolayı 4'erli gruplar yerine 3'erli gruplar halinde, partner dernek tarafından önceden tespitleri yapılan yetimlere ve dul ailelere geçici olarak zimmetle teslim edildi.

Bu keçiler altı ayda bir çift yavruluyorlar. Yeni doğan keçiler süt vermeye başlayınca, önce keçi verilen aileden geri alınıp, başka muhtaç ailelere verilecek. Keçilerin ailelere dağıtımı organizasyonunu yerel partner dernek gerçekleştirecek.