"Türk Kültürü Ve Teknoloji Ödülleri" Sahiplerini Buldu
20.02.2009

Elginkan Vakfı tarafından Türk kültürü ve teknoloji alanındaki araştırma, çalışma ve hizmetlere destek amacıyla ilk kez 2006 yılında hayata geçirilen "Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri" bu yıl üçüncü kez sahiplerini buldu.

 

Elginkan Holding Mütevelli Heyeti Başkanı Halim Doğrusöz, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesi`nde düzenlenen töreninin açılışındaki konuşmasında, Ülkenin kültürel mirasını ve değerlerini koruma, yaşatma ve desteklemenin Elginkan Vakfının hedefleri arasında olduğunu ifade eden Doğrusöz, "Vakıf, araştırmaları teşvik etmek, nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayacak eğitim kurumları açmak, işletmek ve desteklemek misyonu ile hareket etmektedir. Vakfın, çeşitli iş dallarında açtığı kurslarla da ekonomik gücü yetersiz bireyleri kısa sürede meslek sahibi yaparak topluma ve ülke iş gücüne kazandırmaktadır" dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de Elginkan Vakfının yaklaşık 20 sanayi kuruluşuyla sağladığı kaynakla ülkeye ve geleceğe destek verdiğini söyledi. Şahin, vakfın yaptırdığı okulların, düzenlediği kursların ülkenin gelişime büyük katkı sağladığını dile getirdi. Konuşmaların ardından ödüller sahiplerine verildi.

"Türk Kültürü" dalında, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, yaklaşık dört bin yıllık bir tarihi olan Türk kimliğinin, değişen zaman içinde incelenerek günümüze kadar sorgulandığı "Türk Kimliği: Kültür Tarihinin Kaynakları" adlı eseriyle ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Türk kültürü ve Türk dili üzerine yaptığıçalışmalar ve Türk kültürüne katkılarından dolayı ödül aldı. Aynı kategoride ödüle değer görülen "Misalli Büyük Türkçe Sözlük" edebiyatçı İlhan Ayverdi, "İngilizce-Türkçe Ansiklopedik Bilişim Sözlüğü" de Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Sankur tarafından hazırlandı.

"Teknoloji" kategorisindeki ödüllerden biri Prof. Dr. Mustafa Güden, Yard.Doç. Dr. Alper Taşdemirci, araştırma görevlileri Kaan Toksoy, Eren Dizlek ve Çağrı Ergönenç tarafından ortaklaşa yürütülen "Gözenekli köpük yapıda spinal kafes üretimi" projesine, diğeri "ışıktan yararlanarak hem polimer hem de nanotanecik oluşumunu aynı anda ve aynı sistem içinde gerçekleştirdiği" çalışmasıyla Prof. Dr. Yusuf Yağcı`ya verildi.