Anadolu'nun barış ve kardeşliği belgesel oluyor


İnsanoğlunun üç temel ortak dönüm noktası olan "doğum, düğün ve ölüm" geleneklerinden yola çıkılarak, Anadolu'nun zengin kültürel dokusunu bilimsel araştırmalarla ortaya koyacak "Anadolu'nun Renkleri" belgeselinin çekimlerine başlandı.


Resimleri büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.
 
  Mardin'de Süryani cenaze töreni  Mardin'de bir kilise ayini  Nevruz'da yumurta tokuşturma  Iğdır'da Nevruz hazırlığı  Köy düğününde genç kızlar  

 

Türkiye Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Merkezi (TÜBİKAM) ile Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile yürütülen projeyi MET-VAK, Ford Otosan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve UNESCO destekliyor. Proje ile kültürümüzün barış, sevgi ve kardeşlik ekseninde bütün insanlığa örnek boyutlarının öne çıkarılması hedefleniyor.

Kitap, tez, derleme, makale, bildiri ve diğer kaynaklar olmak üzere toplam 23 bin 395 sayfa kaynak taraması yapılan çalışmada doğumla ilgili 221 köy, düğünle ilgili 712 köy, ölümle ilgili 214 köyde tarama yapılacak.

Geçmişten günümüze, gerek yaşanan savaşlar gerekse kentleşme süreci içerisinde hızla kaybolan kültürel varlıklarımızın arşivini oluşturmak amacıyla çekimlerine başlanan Anadolu'nun Renkleri belgeselinde doğum, düğün ve ölüm ritüelleri inceleniyor.

Hakkari'den Edirne'ye kadar Anadolu coğrafyasında yaşayan kültürümüzün özgün unsurları olan "doğum, düğün ve ölüm" geleneklerinin tarihsel köklerini bilimsel olarak inceleyecek 13 bölümlük belgeselin çekimleri 72 il, 264 ilçe, 140 belde ve 330 köyü kapsıyor. Türkiye dışında ise çekimler İran, Irak, Suriye, Bulgaristan ve Kırgızistan'da yapılacak.

YURTDIŞI FESTİVALLER DE HEDEF

2008 yılının Ekim ayında Frankfurt'ta düzenlenecek kitap fuarında gösterime girecek olan Anadolu'nun Renkleri belgeselinin Rotterdam, Berlin, Paris ve Moskova'da gösterime girmesi için görüşmelerine devam ediliyor.

Nevruz Bayramı ile çekimlerine başlanan belgeselin 2007 yılı sonuna kadar tamamlanması, yurt içi ve yurt dışında gerek televizyon kanallarında yayınlanması ve gerekse yerli yabancı festivallerde gösterime girmesi hedefleniyor.

BELGESEL FİLMLERDE UZMAN EKİP

"Anadolu'nun Renkleri" belgeselini hazırlayan ekip, 1998-2000 yıllarında gerçekleşen ve 13 bölümden oluşan "Erenlerin İzinden" belgeselini çekti. Ahmet Yesevi'den Hacı Bektaş Veli'ye 13. yüzyılda Anadolu'da Türk Hümanizminin Kaynakları konulu Erenlerin İzinden adlı belgeselin çekimleri Macaristan'dan Kazakistan'a geniş bir coğrafyada yapıldı. İki senede tamamlanan projede çoğunluğu yerli ve yabancı akademisyenlerden oluşan 75 kişi görev aldı.

"Anadolu'nun Renkleri" belgeselinin yapım ve yönetim ekibinde "Erenlerin İzinden" belgeselinde görev alan kişiler bulunuyor. Ekibe ayrıca kültür belgeselleri konusunda çalışan yeni isimler de eklendi.