Oçen Jalko - Üç Günlük Dünya bir Günlük Hikaye PDF Yazdır e-Posta


Üç Günlük Dünya bir Günlük Hikaye

Oçen Jalko / Üç Günlük Dünya-Bir Günlük Hikâye bize bir diasporanın kurbanlarını anlatıyor. Kırım: kültürlerin ve etnisitelerin koparılmaz bir şekilde iç içe geçtiği pota; tarihin ve tabiatın kucaklaştığı eşsiz bir ülke, bir mini Endülüs... Şarkısı henüz bestelenmemiş...

Oçen Jalko, Kırım Türkleri Diasporası'nın kurbanlarının hikayesi; diasporadan ve perestroikadan sonra Kırım ve Kırım tatarları... kurbanlar yıldızlardır; elinizdeki metin kuzey yıldızlarının hikâyesi. Yıldızları görmek için Kırım'a gitmek gerekir. Oçen Jalko, rahatsız edecek ölçüde "gerçekçi" ve bu yüzden iç burkan, tarihî bir nostaljinin hüznüyle sırılsıklam bir hikaye. Oçen Jalko, Osmanlının Kırımı'nın, Üçüncü Selim'in Kırımı'nın, hikayesi: "Ya Kırım beni alır, ya da ben Kırımı."

Kırım'da bir Türkiyeli: Ahmet Nezihi. Kırım'da bir Türkiyeli ne hisseder, ne düşünür, ne görür ve neyi umut edebilir! Türkiye'nin bir Kırım politikası var mıdır? Ahmet Nezihi'nin satır aralarında yumuşak fırça darbeleriyle îma edilmiş "ince" eleştiriler bulacaksınız.

Yazar: Ahmet Nezihi Turan
Yayınevi: Paradigma Yayınları
Sayfa sayısı: 263
ISBN: 9759218275
Basım tarihi: Nisan 2005