Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol! PDF Yazdır e-Posta
 
Sade Yaşa Mutlu Ol - Veli SırımDr. Veli Sırım tarafından kaleme alınan kitapta gerçek mutluluğun sadelikte olduğunu anlatıyor. Kitapta hayatı hızlı değil hazlı yaşamakla, insanca ve insana yakışır bir şekilde gerçek mutluluğa ulaşılabileceğine işaret ediliyor.

Kitlesel üretim, Batı kaynaklı bir gelişme. Ama kitlesel tüketim tüm dünyayı ilgilendiriyor. Çünkü insanlık, özellikle son yarım yüzyıl içinde “Hedef Kitle” olarak görüldü ihtiyacının çok çok üzerinde tüketime yönlendirildi. Bunun için kullanılan en büyük ve en etkili araç yazılı ve görüntülü medya oldu.

Medya organlarında boy gösteren renkli ve şatafatlı reklamlar, geniş kitlelere örnek gösterilen yapay şöhretler, tüm insanlığı aynı noktada, “Tüketim” eksenli bir yaşam tarzında birleştirdi.

Zaman içinde tüketim ortak bir kültür, bir anlayış, hattâ bir bağımlılık haline geldi. İnsanlar ihtiyaçları olsa da olmasa da, sürekli birşeyler almayı, her fırsatta bir şeyler tüketmeyi bir zorunluluk olarak görmeye, hissetmeye başladılar. Çünkü tüketim, “Mutluluk!” kılıfına sarılarak sunulmuştu. Ve tüm insanlık “gerçek mutluluğa ulaşma” adı altında kitlesel bir yarışa sokuldu.

Bu yarışta tek kural vardı: “Ne kadar tüketirsen, o kadar mutlu olursun!”

Farkında olalım veya olmayalım bu kural hayatımızı etkiliyor. Başkalarından daha farklı olabilme, daha dikkat çekebilme, en azından geride kalmama endişesiyle sürekli bir koşuşturma içindeyiz.

Peşinde koştuğumuz mutluluk ise, ne gariptir ki bizden hep kaçıyor. Tam “Yakaladık!” derken, elimizden kaçıveriyor. Bu kez dışarıdan bize “Daha hızlı ve daha hırslı koş!” komutu geliyor. Biz farkında olmadan bu emre amade olup, nefesimizi tutuyor ve çözümü hayatımızı daha da hızlandırmada buluyoruz. Mutluluk ise yine bir hayal oluyor, Kaf Dağının ardına saklanıyor.

İşte tam bu noktada, Dr. Veli Sırım tarafından kaleme alınan ve Nesil Yayınları arasında yayınlanan bu kitap bize şöyle sesleniyor:

Dur! Yavaşla! Kendini tüketme!
Mutluluk adına eline tutuşturulan tüm fazlalıklardan kurtul!
Sade yaşa! Sadece yaşa! Ve mutlu ol!

“Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!” isimli kitap, gerçek mutluluğun sadelikte olduğunu anlatıyor. Kitapta hayatı hızlı değil hazlı yaşamakla, insanca ve insana yakışır bir şekilde gerçek mutluluğa ulaşılabileceğine işaret ediliyor.
 
Dr. Veli Sırım, kitabında, son yüzyıllık süreç boyunca insanlığın nasıl bir tüketim toplumu haline geldiğine, üretim ve tüketim kıskacına nasıl sokulduğuna, ülke, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin her bir ferdin nasıl birer tüketim robotu haline dönüştürüldüğüne dair bilgiler veriyor. Başta ABD ve Batı ülkeleri olmak üzere, dünyayı saran tüketim eksenli hayat tarzına dair önemli ve dikkat çekici örnekler sunuyor.

Bu süreçte “ihtiyaçların sınırsız ve arzuların doyurulmaz olduğu” anlayışından hareket edildiğine dikkat çeken Dr. Sırım, kısa zamanda bütün dünya insanlarını ahtapotun kolları gibi kavrayan şu formülü dile getiriyor

“Mutlu olmak için çok tüket. Çok tüketmek için çok satın al. Çok satın almak için, çok paran olmalı. Çok paran olması için çok çalış. Çok parayla daha çok tüket.”

Dr. Sırım, “Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!” isimli kitabının büyük bir bölümünü ise tüketim çılgınlığı ve bağımlılığının en zirve noktalara ulaştığı Batı ülkelerinde boy gösteren ve hızla yaygınlaşan bir akıma yer veriyor. “Sade Yaşam”, “Gönüllü Sadelik”, “Sadelik Halkaları” gibi isimlerle anılan bu hakeretin özellikleri, tüketim karşıtı faaliyetleri ve insanları bilinçlendirme çabalarına dair bilgiler aktarıyor. Kitabın son ölümünde ise ülkemiz sınırları dahilinde sadelik ve sade yaşam eksenli gelişmelere, uygulamalara yer veriliyor. Dr. Sırım’ın özellikle dikkat çektiği oluşumlardan birisi de, 2003 yılından itibaren gönüllülük esasıyla önce internet ortamında biraraya gelen, daha sonra yaptıkları toplantılarla sadeliği tüm topluma duyurmaya çalışan Sade Yaşam Grubu.

“Kendini Tüketme. Sade Yaşa Mutlu Ol!” isimli kitabına tüm seçkin kitapçılarda ulaşabilirsiniz. Kitapla ilgili daha ayrıntılı bilgilere şu adreslerden ulaşabilirsiniz:

Sanayi Cad. Bilge Sok. No:2    
Yenibosna / İstanbul
Tel : 0212 / 551 32 25(pbx)
Fax : 0212 / 551 26 59
İnternet :http://www.nesilyayinlari.com/
E-mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir