Beypazarı Suluhan Kervansarayı`nda Restorasyon


Tarihi İpek yolu üzerinde bulunan 600’e yakın handan birisi olan Beypazarı ilçesindeki Suluhan Kervansarayı`nda bir süre önce başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaları yürüten firma temsilcisi Şerafettin Görgülü, yaptığı açıklamada, restorasyonun Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırıldığını söyledi.

Beypazarlıların, Nasuh Paşa Hanı olarak bildiği Suluhan Kervansarayı`nın Osmanlı döneminden kalan kentteki en önemli eserlerden birisi olduğunu kaydeden Görgülü, "Restorasyonu kervansarayın aslına uygun olarak yapmak istediğimiz için oldukça titiz davranıyoruz. Bu nedenle uygun taşı bulmak için yaklaşık iki ay sıkıntı çektik." dedi. İki katlı olacak olan hanın üst katı konaklama için uyarlanırken, giriş kısmı ise iki bölümden oluşacak. Eskiden hanın faaliyet gösterdiği zamanlarda ahır olarak kullanılacak olan kısımda toplantı salonları, kafeteryalar gibi halkın faydalanabileceği mekanlar oluşturulacak. Eskiden insanların kaldığı kısım ise çarşı olarak değerlendirilecek.

Beypazarı çarşı içindeki kervansaraylardan olan Suluhan Kervansarayı, 1683 yılında klasik Osmanlı şehir içi hanları tarzında yapıldı. Kitabesinde yapım tarihi ile kılıç resminin olduğu iki katlı kervansarayın, beş adet olan taş kemerinin üzeri geometrik şekillerle süslüdür.