Üsküp Taş Köprü restorasyonunun finalinde İstanbul desteği

Üsküp’teki Taş Köprü Ortak Kültür Mirasımız
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kardeş şehir Üsküp’e Taş Köprü’nün onarım çalışmalarının tamamlanması için 1 milyon 200 bin avro maddi destek temin etmiştir. Uzmanlardan oluşan İstanbul Belediye heyeti, geçen hafta içinde Üsküp yetkilileri ile Taş Köprünün final restorasyonu hakkında temaslarda bulundu. Türkiyeli uzmanlar çalışmalarının startı için ev sahiplerden somut projeleri bekliyor. İstanbul’un maddi desteği ile Taş Köprünün ışıklandırılması ve çevresinin bir düzene getirilmesi de öngörülüyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 6 kişilik bir heyeti, Üsküp Büyükşehir Belediyesine üç günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret sırasında, ev sahibi yetkilileri ile Üsküp Taş Köprünün onarım çalışmalarının tamamlanması görüşüldü. Hatırlanacağı gibi, İstanbul Belediyesi söz konusu final çalışmaları için 1 milyon 200 avro maddi destek  temin etmiştir. İstanbul heyeti, Taş Köprünün onarım yetkilileri yanırsa, Üsküp Belediye Başkan Yardımcısı  Konstantin Dimitrov ile görüştü.

Görüşme esnasında Dimitrov şunları dedi: “Üsküp şehri 10 yıldır Taş Köprünün onarımı için gayretler göstermekte. Bu çalışmalarının final aşamasında  kardeş şehir İstanbul’dan temin edilen maddi yardım, köprünün aslına uygun şeklinin almasını sağlamalıdır. Taş Köprüsü şehrin sembolüdür. O yüzden şehrin vatandaşları, köprü restorasyonun çalışmalarının tamamlanması için İstanbul Belediyesi tarafınca sunulan maddi yardımı için teşekkürlerini borç bileceklerdir”.

Ziyareti değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden şöyle konuştu: “Makedonya devleti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında çeşitli alanlarda anlaşmaları var. Makedonya’nın baş şehri Üsküp aynı zamanda İstanbul’un kardeşi. Bu vesileyle zaman zaman buraya ekiplerimiz ve elemanlarımız geliyor. Karşılıklı olarak teknik ve kültürel işbirliğinde bulunmaya çalışıyoruz. Bunların arasında çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

En son 6 Ekim 2007’de, Belediye Başkanımız Kadir Topbaş buraya kısa bir ziyarette bulundu ve Üsküp Belediye Başkanı Kostovski ile bir görüşme gerçekleşti. Bu çerçevede yapılmış ve yapılmakta olan çalışmalar gözden geçirildi. Bu arada malum Üsküp’teki tarihi köprü ile ilgili uzun süredir tamamlanmayan restorasyon çalışmalarının tamamlanması  yönünde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin olası katkısı konuşuldu.

Büyükşehir belediyesinin üst düzey yetkilileri, başkan vekili ve diğer görevliler ile görüştük. Daha önce Taş Köprünün restore projelerini yapan kişilerle  görüştük. Ve gayet olumlu bir hava ortaya çıktı. Esasında bunun olumlu olmamasının da bir sebebi yok. Çünkü Makedonya ile Türkiye insanları arasında  tarih boyunca samimi sıcak duygulara dayanan ilişkiler var. Bundan dolayı da zaten bu işin kolaylıkla yapılması mümkün görünüyor. Biz bu işi  yapacak uzman olan arkadaşlarımızla beraber buraya geldik. Tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik çalışmaları öyle yapıyoruz ki, burada da bu yapı bitiğinde tahminime göre örnek gösterilecek bir uygulama olacak. Ve bundan sonraki burada çalışmalarımız muhtemelen  devam edecek, çünkü kardeşliğimiz de devam edecek. Biz iki şehir arasında bu kardeşliği diğer çalışmalarla da pekiştirmek istiyoruz. İnşallah bu güzel bir başlangıç oluyor. Devamını da diliyoruz”.

Final restorasyonun startı için  projeler bekleniyor
"Burada yapılan görüşmelerde söz konusu projenin startı ile ilgili konuşuldu mu?" sorusunu da yanıtlayan Şaban Erden şunları dedi; “Biz geçen  Ekim ayında iki başkan arasındaki görüşmeden sonra İstanbul’a döner dönmez meclisimiz bir karar aldı. Tabii buradaki projenin tam rakamı henüz çıkmadığı için biz bir rakam üzerine çıktık ve Türk lirasıyla 2 milyon YTLcivarında bir harcama yetkisi aldık. Tabii bunun harcanabilmesi için bazı aşamaların ve safhaların ortaya çıkması lazım. Bir defa projeler elimizde net olacak. Biz şu anda bu işin nasıl yapabileceğimizi ve nelerin yapacağımızı öğrenmek için buraya görüşmek için geldik. Bu hususta ev sahipler projeleri bize en kısa zamanda verileceğini söylediler. Tabii ki bizler en kısa zamanı  net tarih üzerine, şu gün diye almadık. Ama inanıyorum ki Üsküp Belediyesi yetkilileri ve buradaki kurul üyeleri ve proje müellifleri ile beraber bize bu projeleri  en kısa zamanda verecek. Biz bu projeye hemen başlamak istiyoruz. Çünkü ayrılmış bir paramız, ayrılmış bir ödeneğimiz, alınmış bir yetki ve verilmiş  bir sözümüz var. Tarihe karşı bizlerin,bütün insanlığının bir borcu var. Bu ortak kültür mirasımızdır. Bu köprü sadece Üsküp’ün değil, sadece İstanbul’un değil. Biz insanlığa karşı da bunu yapmış oluyoruz. Onun için bunun heyecanını taşıyoruz. Bu heyecanla buraya geldik. Şimdi buradan projeleri alıp onaylatıp, projeyi suratlı bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Bildiğim kadarıyla köprü restorasyon projesi 10 seneye yakın yapılan bir çalışmadır. Artık uzanmaması lazım. Biz burada sadece bir şeyi yapmak üzere gelmedik. Köprünün mevcut tarihi konumu neyse, dokümanlar ve arşivler neyi gösteriyorsa, tarihi konumuna uygun olarak gerekenleri  yapmak istiyoruz. Bunu yaparken de, muhtemelen köprünün ışıklandırılması ve çevre düzeni de dahil olacak. Onarım çalışmalarında tabii ki eksikler de olabilir. Bazı şeyleri ideal anlamda yapmaya çalışırsınız, fakat bazen bazı aksamalar olur ve beğenmediğiniz işler de çıkabilir. Bu projeyi yaparken, buradaki yetkililerle görüşerek en doğrusunu yapacağız. Bu hususta buradaki belediye mensuplarını ve yetkililerini İstanbul’a davet ettik. Yaklaşık olarak kendilerin ifadelerine göre, bazı projelerin üç ay içinde verileceği yönünde söylendi. Biz bunun tabii ki uzun bir zaman olduğunu kendilerine ifade ettik. Tahminime göre bunun  öne çekmeye çalışacaklar. Bu ne kadar öne gelirse, biz o kadar çabuk başlarız bu işe. Biz bu projeyi çabuk yapmaya çalışacağız. Fakat projeler elimize gelmediği sürece bizim direkt olarak bu işe girmemiz mümkün olmayacak. Burada yapılmış bazı projeler var. Özellikle bir kısmı alt yapı ile ilgili. Ev sahipleri bunları tamamlayacağız dediler. Bizim şu anda komşu ülke Bulgaristan’da böyle çalışmamız var. Diğer yerlerde örneğin Sarayova’da da var. Burada da böyle bir proje yapmak için fırsat doğmuştur ve biz de bu restorasyonu yapacağız”.