MİMAR SİNAN BRİFİNG SALONU

 

Bayındırlık Bakanlığı merkez binasının zemin katında yer alan ve yaklaşık 100 m2'lik bir alanda oluşturulan Mimar Sinan Brifing Salonu; Mimar Sinan'ın yaptığı ve Mühendislik için örnek teşkil edebilecek cami, hamam, kervansaray, külliye, medrese, köprü, kemer, köşk v.s. gibi eserleri tanıtmaktadır. Ziyaretçi müzeye girdiğinde görevli tarafından dil seçimi yapılarak seslendirme cihazı, kulaklığı ile beraber verilir. Ziyaretçi, her bir sunu bölgesine girdiğinde o bölgeye ait sunu sesi, gerçek-zamanlı olarak ziyaretçiye elle her hangi bir müdahale olmadan (otomatik olarak) dinlettirilmektedir. Ziyaretçi müze içerisinde gezmeye devam ettiği müddetçe her bölgenin sesini o bölgeye girdiğinde otomatik olarak dinleyebilmektedir.

Tanıtım için çeşitli teknolojik araçlar kullanılmıştır. Bir sunucu bilgisayar, dört adet terminal ve kablosuz ses sistemi ile gerçekleştirilen salonda, söz konusu eserler projeksiyon cihazı, plazma ekranlar, eserlerin ölçekli maketleri ve kiosk sistemi kullanılarak sergilenmektedir.


Kiosk EkranıKiosk Sistemi
Kiosk sistemi, kabin içerisine gizlenmiş klavyesiz ve faresiz bir bilgisayar ve dokunmatik ekrandan oluşmaktadır ve tanıtım, reklam, bilgilendirme benzeri amaçlar için kullanılan interaktif ve çağdaş bir araçtır. Tamamen dokunmatik olarak çalışan sistem, ekranda görünen butonlara dokunarak istenilen bilgilere ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Genellikle bu cihazlar yaygın yerlerde, bilgisayar bilgisi olmayanların bile rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış olduğundan her tür kullanıcıya hitap ederler.

Brifing salonumuzdaki kiosk cihazında; Mimar Sinan'ın eserleri ayrı ayrı kategorilere ayrılmış, bu eserlerin bulunduğu yer, yaptıran ve inşa edilme tarihi gibi ana bilgilerle birlikte her seviyedeki ziyaretçinin kullanabileceği ayrıntılı açıklama bilgileri de bulunmaktadır. Eserlerle ilgili tanıtıcı resim ve Ekrana sığmayan açıklamalar, “sayfa aşağı” ve “sayfa yukarı” butonlarıyla ekrana sayfa sayfa getirilebilmektedir. Ziyaretçi sistem içerisinde arama yapabilecek, eğer bir şifre almışsa ekrandaki bilgileri yazıcıya gönderebilecektir. Sistem hangi kullanıcın, nelerin çıktısını aldığı bilgisini kaydetmektedir.


Otomatik Ses Dinleme Sistemi

Otomatik Ses Dinleme Sistemi 2 lisanda olan gerçek zamanlı seslerin belirli noktalara gelince o nokta için belirlenmiş gerçek zamanlı veya sabit olan ses kaydını otomatik olarak dinletebilme özelliğine sahiptir. Sistem; merkez, tanıtıcılar, alıcı üniteleri, kulaklıklar ve şarj+programlama ünitelerinden oluşmaktadır.

•  Merkez. Üzerlerinde 10'ar dakikalık ses kayıt hafızası bulunan merkezi birimlerdir.

•  Tanıtıcılar. Alıcıların hangi noktada bulunduğunu belirleyecek olan tanıtıcılar, şarj edilmiş şekilde çok uzun süre hizmet verecek kapasitededirler

Alıcı Üniteleri. Ziyaretçiye kulaklıkla beraber verilen alıcı üniteler, salon içerisindeki duyarlı nesnelere yaklaşıldığında o nesne ile ilgili bilgilere sesli olarak ulaşabilmelerini sağlayan mobil birimlerdir. Şarj edilebilirdirler ve kullanılmadıkları zaman enerji tasarrufu sağlayabilmektedirler. Ses seviyesi, tekrarlama ve durdurma düğmeleri ile kontrol edilebilmektedirler.

•  Kulaklıklar. Alıcı ünitelere bağlanan kulaklıklar, iç yüzleri sünger ve kulak arkası bağlantı elemanına sahiptirler.

•  Şarj Üniteleri. Alıcı ünitelerinin şarj edilmesi ve programlanması amacı ile kullanılmaktadır. Salonumuzda her biri 10'lu 3 adet (30 şarj yuvası) şarj cihazı bulunmaktadır. Bu cihazlar aynı zamanda bilgisayara bağlı ve dil programlaması amaçlı da kullanılmaktadır.

Plazma Ekranlar

Giriş Kontrol Ve Kayıt Yazılımı

Plazma Ekranlar
Brifing salonunda 2 adet 42 inç'lik, 16/9 geniş ekran modunda plazma ekran ile Mimar Sinan'ın hayatı, sanatı, yurt içi ve yurt dışı eserlerinin görüntü, resim, tarihçe, teknik çizimler gibi verileri 6 dakika süreli bir prodüksiyon ile görüntülenmektedir. Seslendirme ise; bir kanalı Türkçe, bir kanalı İngilizce dilinde stereo olarak sunulmaktadır.

Giriş Kontrol Ve Kayıt Yazılımı
Müze girişi sırasında ziyaretçilere alıcı ve kulaklık cihazı verilmektedir. Bu cihazlar kullanıcılara teslim edilirken cihaz ya da cihazların teslim edildiği kişi veya grup sorumlularına ait kayıtlar da istenirse tutulabilmektedir. Bu sayede müzeyi ziyaret eden kullanıcı portföyü çıkarılabilir. Ayrıca program detaylı bilgi terminallerinden (kiosk) yazıcı çıktısı alınması için de bazı kullanıcılara şifre temin edebilmektedir.

 

 

Maketler ve Özellikleri

Süleymaniye Külliyesi

Selimiye Külliyesi

Süleymaniye Külliyesi
1/300 ölçekli, 135 cm çapında ve plastik malzemeden yapılıp üzerindeki ve etrafındaki detay gösterilmiştir.

Selimiye Külliyesi
1/200 ölçekli, 130 cm çapında ve plastik malzemeden yapılıp üzerindeki ve etrafındaki detay gösterilmiştir.

 

 

Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Haseki Külliyesi

Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi
1/200 ölçekli, 110 cm çapında ve plastik malzemeden yapılıp üzerindeki ve etrafındaki detay gösterilmiştir.

Haseki Külliyesi
1/100 ölçekli, 130 cm çapında ve plastik malzemeden yapılıp üzerindeki ve etrafındaki detay gösterilmiştir.

 

 

Rüstempaşa Kervansarayı

Mağlova Kemeri

Rüstempaşa Kervansarayı
1/100 ölçekli, 130 cm çapında ve plastik malzemeden yapılıp üzerindeki ve etrafındaki detay gösterilmiştir.

Mağlova Kemeri
1/100 ölçekli, 130 cm çapında ve plastik malzemeden yapılıp üzerindeki ve etrafındaki detay gösterilmiştir.

 

 

Büyükçekmece Köprüsü

Projeksiyon Ekranı

Büyükçekmece Köprüsü
1/100 ölçekli, 400x100 ebadında ve plastik malzemeden yapılıp üzerindeki ve etrafındaki detay gösterilmiştir.

Projeksiyon Cihazı
Salonun her tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde, Mimar Sinan ve eserleriyle ilgili bilgilerin sunu biçiminde sessiz olarak yansıtılması sağlanmıştır.