AĞAÇ EVLER


Ağaç evler; bir veya birkaç yetişkin ağacın dal veya gövdeleri arasına ve yerden yukarıda olacak şekilde inşa edilmiş yapılardır. Bu yazıda ağaç evlerin en ilginç 8 örneğini göreceksiniz.

Architecture'dan çeviren: Aliyar Özercan

Free Spirit Sphere - Tree House

Free Spirit Sphere - Tree House

1. Bu harika ağaç evin adı “Free Spirit Spheres” (Özgür Ruh Küresi) ve Tom Chudleigh tarafından tasarlanmış olup ormandaki hayatla uyumlu, kolayca görülemeyecek şekilde doğa dostudur. Küreler, sedir kanolar ya da kayaklar gibi inşa edilir ve bağlantı noktaları gemilerde olduğu gibi zincirle bağlanmıştır. Merdivenler de yine gemilerdekine benzer bir şekilde tasarlanmıştır. Daha fazla bilgiyi aşağıdaki videoyu izleyerek edinebilirsiniz.

 

Lukas Kos - Muskoka Tree House

2. “4TreeHouse”, Toronto üniversitesi mimarlık ve tasarım bölümünde master öğrencisi olan Lukasz Kos tarafından tasarlandı. Kos’un tasarımı, Japon feneri gibi uzun ayaklar üzerinde durmakta; Ontario’daki Muskoka Gölü’ndeki köknar ağaçları arasında salınmakta olup, çıtalardan oluşan bu şık yapının içinden merkeze doğru ışık süzülmektedir.

Sybarite Tree House

3. Sybarite Londra’nın en heyecan verici mimarı çalışmalarından biridir. Bu kavramsal ağaç ev İngiltere'li Sybarite tasarımıdır. Bu ağaçev, konumlandığı yerin güzelliğinden faydalanmak için oradaki etkisini minimize eden bir modüler sistemdir. Bu yerleşimin panaromik camları sayesinde güneş ışığından maksimum oranda faydalanabilir ve gündoğumu ile günbatımının tadını çıkarabilirsiniz. Prefabrik oluşu size bir ila beş yatak odası sayısı esnekliği sağlar. Şirketin sitesinde yazdığına göre, “prefabrik yapılar iki hafta içinde inşa edilebildiği gibi oldukça hafiftir, bir çok geri dönüşümlü malzemeler kullanır, kendiliğinden sürdürülebilir ve az bakım ister.”

Mitchell Joachim, Lara Greden ve Javier Arbona - Tree House

4. Üç MIT tasarımcısı - Mitchell Joachim, Lara Greden ve Javier Arbona – tarafından tasarlanan bu yaşayan ağaç ev çevreyle birleşmiştir ve onu besler. Bu ev konsepti Habitat for Humanity’nin modası geçmiş tasarım çözümlerinin yerine geçecek şekilde tasarlandı. Şu ana kadar bu ev sadece karizmatik bir düşünceydi. Tuhaf dış görünüşüne rağmen içerden aslında normal bir ev olacak. Kil ile sıvanmış ve birleştirilmiş surlar yağmuru dışarıda tutar ve çağdaş teknolojiyi içeriye davet eder. Aşağıda kısa bir tanıtım videosu bulunmaktadır.

 

Takashi Kobayashi - Tree House

5. Bu ağaç ev Japonya’nın önde gelen ağaç ev tasarımcılarından Takashi Kobayashi tarafından tasarlandı. Nescafe’nin Tokyo’da yayınlamak istediği reklam için reklam ajansı tarafından işe alınan mimardan bir ağaç ev tasarlamasını istemeleri üzerine yapıldı. Bay Kobayashi 12 feet yüksekliğinde ve 9 feet çapında döner bir merdivenle çıkılan bir kuş yuvası inşa etti. Yaklaşık 38.000 dolara mal olan ev, Kamishihoro kasabasına ait bir arazi üzerinde yapıldı ve Nescafe’nin sahibi Nestle tarafından Hokkaido halkına hediye edildi.

Baumraum - Cool Tree House

6. Alman şirketi Baumraum tasarladığı evlerde yaratıcılığı nasıl canlı tutacağını biliyor. Ağacın tepesine kondurdukları ev ormanın onu çevrelemesiyle daha da güzelleşiyor. Rüzgarlı havalarda bir hamak gibi hafifçe sallanmasına karşılık meşe ağacının dayanıklılığı sizi güvende hissettiriyor. Baumraum'a size kendi ağaç evinize sahip olmanızı sağladığı için teşekkür edebilirsiniz.

Dustin Feider - Tree House

7. Dustin Feider'ın farklı bir vizyonu vardı: İnsanın doğayla iç içe yaşadığı eski kökenlerimize dönersek bu ağaçlar için iyi olacaktır. Feider'in "O2 Ağaç Evi" şirketine göre sadece ağaç evler arasında devrim yapmakla kalmayıp bütün habitat konseptini değiştirmektedir. Ağaç evde kullanılan bütün malzemeler geri dönüştürülebilir. Orijinal O2 evi 13 feet genişliğindedir ancak bütün ölçüler müşterinin istediği şekilde değiştirilebilir.

World's Largest Tree House

8. Northumberland dük ve düşesi Avrupanın en büyük halka açık parkını yaratmayı düşündüklerinde 120 kişilik bir restoranı, bir perakende dükkanı, iki sınıf ve iki özel yemek salonu içeren bir ağaçev için TreeHouse şirketini yetkili kıldılar. Ocak 2005'te açılan Alnwick Parkları'nda kulelerden oluşan, ağaçların tepeleri arasında yürüyüş yolları ve mağaramsı boşlukları olan bir labirenttir. Ayrıca 6.000 ayak karelik dünyanın en büyük ağaç evidir.