DÜNYANIN YENİ YEDİ HARİKASI


Dünyanın Yeni Yedi Harikası
, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiş ve 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır. UNESCO ise bu seçimi, oy kullananların şahsi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini ve klâsik Dünyanın Yedi Harikası listesinin korunmaya ve benimsenmeye devam edileceğini açıklamıştır.

İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı'nın, dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışmaya 21 finalist eser katıldı. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve Yeni Yedi Harika adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçti. Cep telefonu ve internet oylarıyla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası, Portekiz'in başkenti Lizbon'da ilan edildi. Dünyanın Yeni 7 Harikası; Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralandı.

Dünyanın 7 harikasını barındıran eski listede Babil'in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Artemis Tapınağı, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri ve Halikarnas Müzesi bulunuyordu. Yaygın olarak bilinen Dünyanın 7 Harikası'nın tamamı insan yapımı ve Akdeniz havzasında yer alan anıtlar olup Bizanslı filozof Filon tarafından milattan önce yaklaşık 200'de seçilmişti.

Eski listeden sadece Taç Mahal, dünyanın 7 harikası arasındaki yerini koruyabildi. Tac Mahal, aynı zamanda yeni listede Türk izlerinin bulunduğu tek eser oldu. Tac Mahal'in mimarları olan Mimar Sinan'ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul'dan davet edilmişlerdi. İnşaatta çok sayıda mimar ve ustanın yanısıra yirmi bin işçi çalıştırıldığı biliniyor.

Başkanlığını İsviçreli Bernard Weber'in yaptığı vakfın yarışmayı düzenleme amacı dünyanın dikkatlerini insan yapımı zenginliklerin uğradığı tahribata çekmek. Weber, oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50'sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını söyledi. Weber, bu eserler arasında Afganistan'da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykelinin de bulunduğunu açıkladı. Weber, haksızlığı önlemek amacıyla bir kişinin ancak bir kereye mahsus oy kullanmasına izin verildiğini ifade etti.

Harika

Yer

Resim

Chichen Itza

Yucatan, Meksika

Christo Redentor

Brezilya Rio de Janeiro, Brezilya

Christ the Redeemer-Rio de Janeiro

Çin Seddi

Çin

Machu Picchu

Cuzco, Perú

Machu Picchu

Petra

Ürdün

Kolezyum

İtalya Roma, İtalya

Colosseum

Tac Mahal

Hindistan Agra, Hindistan

Tac Mahal

Keops Piramidi
(Onur Ödülü)

Kahire, Mısır

Kheops Piramitleri