KÜBA'DA KENT PLANLAMA ANLAYIŞI


KÜBA`LI MİMAR: "YIKILAN EVLERİN YERİNE PARK YAPIYORUZ"


Küba'lı mimar Isabel Leon Candelarío, YTÜ Mimarlık Fakültesi içinde yer alan Alpay Aşkun salonunu dolduran altmışı aşkın mimar, kent plancısı ve sağlıkçıya doyurucu bir sunuş yaparken bir yandan da katılımcıları şaşırtan bilgiler verdi.

Küba Dostluk Derneği İstanbul Şubesi'nin girişimiyle ve düzenleyicileri arasında Mimarlar Odası İst Şb'si, Şehir Plancıları Odası İst Şb'si, Çevre Mühendisleri Odası İst Şb'si, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), İstanbul Tabip Odası ve YTÜ Mimarlık Fakültesi'nin bulunduğu konferans 11 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirildi.

 

Konferansın açılışını JM Küba Dostluk Derneği adına yapan Erdem Tuç, salonlarını bu etkinliğe açan fakülte dekanı Profesör Dr. Zekai Görgülü'ye teşekkür ederek kendisine ilk sözü verdi. Prof Görgülü bu tip organizasyonlarda ortak çalışmaya her zaman açık olduklarını vurguladıktan sonra Küba'lı konuğa hoş geldiniz diyerek çiçek takdim etti.

Candelario'nun 2  saatlik sunuşunun ilk bölümü sağlık hizmetlerinin mekansal örgütlenmesine ikinci bölümü ise Havana tarihi kent merkezi yenileme modeli konularına ayrılmıştı.

İlk bölümde sağlık örgütlenmesinin Havana'daki yerleşim düzenine göre nasıl detaylı biçimde planlandığını gözler önüne seren mimar, özellikle mahalle içlerine serpilmiş mekanlarda verilen koruyucu sağlık hizmetinin halkın yaşam alanının yan kapısında yer alacak kadar yakın, rahat ve insani olduğunu fotoğraflarla açıkladı.

İkinci bölümün ana başlığı çok özel bir kurum olan Havana Tarihçi ofisinin çalışmalarına ayrılmıştı. 11 bin çalışanı ve özerk yapısı ile Havana'nın yenilenme sürecini gerçekleştirerek dünya mirasına çok büyük katkı yapan ofisin, çalışma modeli ile sadece Küba'daki değil diğer ülkelerdeki tarihi kentlere de model teşkil ettiği verilen bilgiler arasındaydı.

Eski Havana'da her gün birkaç yapının aşırı kullanımdan ve yıpranmışlıktan dolayı yıkıldığını aktaran Küba'lı uzman, zaten ciddi biçimde yeşil alan eksiği olan bu bölgede açığa çıkan alanın hemen parka dönüştürüldüğünü aktardı. Dinleyiciler arasından yöneltilen yeni konut inşaatlarına dönük soruları samimi biçimde yanıtlayan Candelario, devrimin hala çözemediği en kritik sorunun yeni ve modern konut ihtiyacı olduğunu ifade etti. Küba'da konutların kullanım hakkının oturanlarda olduğunu hatırlatan mimar, eski konutlardan hiçbir şekilde kira alınmadığını, yeni konutlar için ise oturanın maaşının en fazla onda biri kadar kira ödendiğini söyleyerek, ofisin gündemindeki güncel tartışmanın eski konutlarda oturanlardan yeni konutların inşasına destek olmaları için kira ödemeleri konusu olduğunu aktardı.

Aralarında mimar Doğan Kuban, şehir plancısı Erhan Demirdizen, mimar Mücella Yapıcı'nın yer aldığı uzmanlardan oluşan katılımcılar Candelario'nun 3 saate yaklaşan ve birkaç yüz slayt içeren sunuşunu dikkatle izleyerek, derneğe ve diğer düzenleyici kuruluşlara teşekkürlerini ilettiler.