Amsterdam'da Yeraltı Şehri


Kentte artık yer kalmadığını düşünen Amsterdam'lı mimarlar ve mühendisler, şehrin altında 1 milyon metrekarelik başka bir şehir inşa etmek amacıyla harekete geçti. Amsterdam’daki kanalların altında uzanacak olan bu yeraltı şehrinin toplam maliyeti 1.1 milyar sterlin olacak.

İçinde dinlenme, eğlence ve otopark gibi hizmetlerin bulunduğu 6 katlı bu yeni sistem, Strukton Mühendislik, Zwarts & Jansma Mimarlık ve Delft Üniversitesi’nin birlikte çalışmasıyla oluşturuldu.

“Amfora” adı verilen 1.1 milyar sterlinlik projede ana amaç, kentte yaşanan yer sıkıntısını ve arazi fiyatlarının yüksekliğini bu şekilde çözmek. Proje şu sıralar Amsterdam Şehir Konseyi’nde tartışılıyor. Eğer kabul görürse, yapımına 2018 yılında başlanacak.

Zwarts & Jansma’dan Moshe Zwarts, projeyi şöyle anlatıyor: “Amsterdam’da her zaman yer sıkıntısı çekilmiştir. Biz de yeni bir yapım tekniği kullanarak, yukarıdaki trafikle hiçbir ilgisi olmayacak bir yeraltı şehri kurmayı planladık.”

Bu yeraltı şehrinin yapımına başlanırsa, inşaat süresince geçici olarak kanallardaki sular boşaltılacak.

Zwarts, “Amsterdam şehrinin 30 metrelik su geçirmez bir kil yüzeyi var. Biz bunu beton ve kumla karıştırarak yeni duvarlar yapacağız. Daha sonra yeraltında inşaata başlayacağız, işimiz bitince de suyu tekrar kanallara aktaracağız. Bu hiç şüphesiz yeni ve basit bir teknik. En iyi yönü de, sokaklarda rahatsızlık verici gürültüler üretmiyor olmamız.”

Yeraltı şehri, Amsterdam’ı çevreleyen yolla bazı noktalarda kesişecek.

Zwarts, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Biliyoruz, aslında zor bir iş. Yıllar boyunca üzerinde çalışıp daha iyi yöntemler arayacağız. Ancak bunun mümkün ve fazla pahalı olmayan bir iş olduğunu biliyoruz.”

Strukton’ın temsilcisi Bas Obladen de “Bir şehrin altında başka bir şehir inşa etmek o kadar da fütüristik bir fikir değil. Günümüzde, bunu bir ihtiyaç olarak da görebiliriz” diyerek projeyi savundu.

Kaynak: Building