BURSA - ANADOLU ARASTASI İÇİN GERİ SAYIM
Salı, 30 Ağustos 2011 12:05

ANADOLU ARASTASI İÇİN GERİ SAYIM

Nilüfer Belediyesi öncülüğünde Bursa’daki hemşeri derneklerinin katılımıyla Balat’ta hayata geçirilecek olan Anadolu Arastası projesinde geri sayım başladı. Balat’ta gerçekleşen toplantıda hemşeri dernekleri temsilcilerine projenin geldiği nokta hakkında bilgiler verildi.

Bursa Anadolu Arastası

Yoğun bir katılımın gözlendiği toplantıda Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın da hazır bulundu. Toplantının açılış konuşmasına “Bugün çok heyecanlıyım” diyerek başlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bugün 7-8 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüştüğü gündür. Bu proje artık Nilüfer’in değil, Türkiye’nin projesidir. Nilüfer Belediyesi bu projenin tamamlanması için elinden geleni yapacaktır. Hedefimiz her ilin valilerini, il genel meclisi başkanlarını, belediye başkanlarını bilgilendirmek ve onlardan maddi manevi destek almaktır. Balkanlardan Kafkaslara bu barış ve kültür projesinde hep birlikte olmanın heyecanını yaşıyorum” dedi.
 

Bursa Anadolu Arastası
 

Yılların hayalini gerçekleştirmenin mutluluğu ve gururunu yaşadığını ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Yılardır arkadaşlarımla bu projeyi paylaştım. Barcelona’da bu projenin küçük bir örneğini gördüm ve ben daha büyüğünü daha kapsamlısını hayal ettim. Hayaller gerçekleşirse güzelleşirler. Bu projenin turizme büyük katkısı olacaktır. Bursa’ya gelen herkes burayı görmek isteyecek. Projeye katkı sunan herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Kooperatife üye olmayan derneklerimizi de katkı koymaya davet ediyorum. İnşallah bu proje tamamlandığında da hep birlikte burada olur ve açılış mutluluğunu da hep birlikte yaşarız” şeklinde konuştu.

 Proje Koordinatörü Mimar Oktay Ekinci ise, “Anadolu Arastası” projesinin, Türkiye’nin barış projesi olduğunu belirterek, “Anadolu, Dünya coğrafyalarının tümünün içerisinde zengin ve farklı kültürlerin tamamını içeren yegane yerdir. Anadolu kültür coğrafyası içerisinde bir bütündür. Herhangi bir bölgeyi yok sayarsanız Anadolu yok olur. Anadolu bütünden ibarettir. Arasta hiç kimsenin malı değil ve kimseye ait olamaz. Arastalar var olduğu kente ve kültüre aittir. Arastalarda yaşanır, dertleşilir, hayaller kurulur. Arasta geçmiş ile gelecek arasında bir köprüdür” dedi.

Bursa’nın Kafkaslardan Balkanlara bir kültür metropolü olduğuna değinen Oktay Ekinci, “Böyle bir kentte her yörenin insanı Anadoluluğu benimsemektedir. Artık bu bütünlüğü daha da çok pekiştirecek projenin adımları atılmaya başladı. Bu proje içinde Van, Kars, Edirne, Hakkari, İzmir gibi her bölgenin evleri yer alacak. Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’e çok teşekkür ediyorum. Dünyanın ilk kültür zenginliği projesi Anadolu Arastası Nilüfer’de hayat bulacak. Kader birliğimiz ve Anadolu yazgımızı bu projeyle kanıtlıyoruz. Bu bir Cumhuriyet projesidir. İleriye dönük birliktelik projesidir. Anadolu hiçbir zaman birbirinden ayrılmayacaktır” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık da Bursa’nın çok farklı kültürleri barındırdığını belirterek, “Burada yaşayan insanlar önce Bursalıyız diyor sonra doğduğu yeri ifade ediyor. Kültürleri buluşturacak olan bu projeye katkı koyan Başkan Mustafa Bozbey ve ekip arkadaşlarını kutluyorum. Bursa çok önemli bir kültür projesine ev sahipliği yaparak, Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Toplantıda ayrıca Proje Mimarı Ümit Yücel de çalışmalarda gelinen son nokta hakkında teknik bilgiler verdi. Öte yandan sırasıyla söz alan hemşeri dernekleri başkanları da Başkan Mustafa Bozbey’e Türkiye’ye örnek olacak böyle bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkür ettiler. Tanıtım toplantısının ardından konuklar Anadolu Arastası’nın yapılacağı araziyi gezdi.

http://www.bursa.bel.tr/anadolu-arastasi-icin-geri-sayim/haber/5638/