Turgut (Muğla-Yatağan) Beldesine Osman Hamdi Bey Müzesi yapılması istendi


Osman Hamdi Bey'in Muğa Yatağan'daki Evi

 

Türkiye'de müzeciliğin öncüsü olan Osman Hamdi Bey'in ilk arkeolojik kazılarını gerçekleştirdiği Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut beldesinde yaşadığı evin müze haline getirilmesi önerildi.

Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, restorasyonu tamamlanan Osman Hamdi Bey Evi'nin müze olmasını istediklerini bildirdi.

Lagina (halk arasında: Leyne) Antik Kenti'ndeki kazılarda bulunan eserlerinin muhafaza edilebileceği bir yer olsun istediklerini anlatan Prof. Dr. Tırpan "Taşınamaz mimari eserler var, bunlar taşınıp başka bir yere de götürülemez ve götürülmesi yasak. Çıkardığımız eserleri bir yerde muhafaza etmemiz lazım. Bu amaçla kullanılabilecek en güzel alan Osman Hamdi Bey Evi'nin bahçesi" dedi. Söz konusu alanın teşhire açık etnografik eserlerle daha çekici hale getirilerek, kültür turizmine kazandırılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tırpan "Osman Hamdi Beyi Lagina'dan ayırmaya imkan yok. Buradaki ilk kazıları 1893 yılında o başlatmış. Biz ondan 100 yıl sonra başladık, bu proje hayata geçerse onun anısını da yaşatmış olacağız. Müze aynı zamanda bir 'Osman Hamdi Bey Müzesi' olsun istiyoruz, ona ait eserler de müzede sergilensin" diye konuştu.

Osman Hamdi Bey Leyne kazıları için geldiği Muğla'nın Turgut beldesindeki evinde 2 yılı sürekli olmak üzere 17 yıl yaşadı.  'Zeybek pusuda', 'Zeybekler oynuyor' gibi ünlü tablolarını burada yapmıştır.