Ladakh'tan Öğrenmek / Learning From Ladakh PDF Yazdır e-Posta


28 OCAK PERŞEMBE – YEŞİLEV’DE FİLM GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİ

Yeşilev - İstiklal Cad Balo Sok No 21/1 Beyoğlu 0 212 244 77 80

http://www.facebook.com/event.php?eid=262772307543
http://yesiller.org/ 

19:00 – 20:00 Film gösterimi : Ladakh'tan Öğrenmek / Learning From Ladakh

20:00 – 22:00 Söyleşi İsmail Yenigün (İmeceevi) : Endustriyalizme Karşı Kendine yeterli topluluklar, Komünler, Ekoköyler, Kırda ve Şehirde Alternatifler..

 Ladakh

19:00 – 20:00 Film gösterimi : Ladakh'tan Öğrenmek / Learning From Ladakh

Antik bir kültürden ekolojik çözümler öğrenmek mümkün müdür? Ladakh, ya da Küçük Tibet, batı Himalayalarda vahşi bir güzelliğe sahip bir çöl alanıdır. Kaynakları sınırlı, iklimi de serttir. Buna rağmen bin yılı aşkın süredir oldukça gelişmiş bir kültüre ev sahipliği yapmıştır. Tutumlu, birbirleriyle işbirliği halinde olan, yaşadıkları bölgeyi iyi tanıyan ve çevre koşullarını iyi bilen Ladaklılar sadece bu koşullarda yaşayabilmekle kalmamış, refah düzeylerini de ileriye taşımışlardır. Bunu "kalkınma" takip etti. Şimdilerde ise başkent Leh'te kirlilik, bölünmüşlük, enflasyon, işsizlik, hoşgörüsüzlük ve açgözlülük almış yürümüş. Yüzyıllardır süregelen ekolojik denge ve sosyal uyum modernleşmenin tehditi altında. Ladakh'ın kültürünün ve doğaya uyumlu yaklaşımlarının böylesine kırılma noktasına gelmiş olması, bizi "kalkınma" ile ne kastettiğimizi yeniden gözden geçirmeye zorluyor -ve bunu sadece dünyanın gelişmekte olan bölgeleri için değil, sanayileşmiş ülkeler için de yapmakta yarar var. Ladakh'ın öyküsü bize sadece çevresel, sosyal ve psikolojik problemlerin kökünde yatan nedenleri göstermekle kalmıyor, kendi geleceğimiz için çok değerli ipuçları veriyor.

Yapımcı: John Page, Yapım yılı: 1993, Süre: 60' Ülke: İngiltere, Dil: İngilizce, Türkçe altyazı 

20:00 – 22:00 Söyleşi İsmail Yenigün (İmeceevi) : Endüstriyalizme Karşı Kendine yeterli topluluklar, Komünler, Ekoköyler, Kırda ve Şehirde Alternatifler.. 

Ekoköyler, kendi kendine yeten, kolektif, paylaşımcı ve tatmin edici bir yaşam tarzı sürdürmeyi isteyen, doğadan almaktan çok vermeyi düşünen; birbiriyle, tüm canlılarla ve yerküreyle uyum halinde yaşamaya çalışan kentli veya kırsal insanlardan oluşur. Ekoköyler, dayanışma ve doğrudan demokrasi prensibine dayalı sosyal çevre ile sade bir yaşam tarzını birleştirmeye çalışır. Bunu gerçekleştirmek için, ekolojik tasarım, permakültür, üretim, tüketim ve enerji ihtiyacini minimize eden yöntemler, takas, kooperatif ve toplum oluşturma uygulamaları ve benzeri birçok yöntemden yararlanılır.

İmeceevi hakkında:

Yıllardır savunduğumuz “başka bir dünya mümkün”ü mümkün kılmak için! Gerçekten eleştirdiğimiz, bize dayatılan sisteme alternatif olarak savunduğumuz “barış içerisinde, kolektif, sade ve ekolojik yaşam” mümkün mü? Sosyal ve siyasi yaşamda savunduğumuz fikirleri “özel, aile ve iş” yaşamımıza uyarlamak mümkün mü? Yoksa yıllardır yaptığımız gibi çöpleri ayrıştırarak, çevre ve barış eylemlerine katılarak, toplumsal sorumluluğumuzu yerinemi getirmiş sayılıyoruz? Çocuklarımıza ne bırakacağız? Eleştirdiğimiz sistemin gerçek, önerilerimizin ise hayal olduğunu mu? İşte İmece Evi bu hayalin gerçekleşmesinde ilk basamak! Sonrası ise “Ekoköy”

http://www.imeceevi.org/
http://picasaweb.google.com/imeceevi.etkinlikler