PDF Yazdır e-Posta

Faymonville Türk Köyü’nde Karnaval


Belçika´nın Ardennen bölgesinde bulunan ve sadece bir kaç yüz insanın yaşadığı çok küçük ama çok şirin bir köy Faymonville. Olurda bir gün yolunuz düşerse bu köyün merkezinde Türk bayrağına rastlarsanız şaşırmayın. Çünkü bu köyde kendine Türk adı verilen Belçikalılar yaşamakta. Faymonville´de hiç bir zaman Türkler yaşamamış fakat bu köydekiler kendilerine Türk denmesinden mutluluk duymaktalar. Neden mi? Aslında bu konu hakkında birçok rivayet var ama biz sizlere en yaygın olanını anlatalım.


Faymonville


Avrupalılar 16. ve 17. asırlarda Türklerin işgal ettiği topraklarda işgalden zarar gören insanlara yardım için bir nevi vergi gibi para toplanmaktaydı. Faymonville köyü çok küçük ve icra bir köşede olduğu için bu vergilerden uzak kalarak ödeme yapmamışlar hatta bu vergi ödemesini reddetmişler. Bu nedenle köylülere ´Siz Türk müsünüz?´ ´Türk Dostu´ denilmiş. Böylece yüzyıllardır kendilerine Türk denen köylüler bu takma adı  benimsemişler. Her sene karnavallarda Türk ve Osmanlı kıyafetleri giyerek Türk bayrağı sallanıyor. Bu görüntüleri kaçırmak istemediğimizden bu sene biz de bu karnavala katıldık.

Öncelikle ellerinde Türk bayraklarıyla at üstünde ilerleyen kişiler karnavalın gerçekleştiği meydana çıktılar, daha sonra ise kalabalık bir orkestra çeşitli müzikler çalarak ilerlemeye başladı. Bunların yanı sıra rahip kıyafeti içerisindeki gençler, kırmızı siyah İspanyol kıyafetleri içinde fırfırlı etekleriyle dans eden kızlar, üzerinde kocaman bir yunus maketi bulunan arabalarıyla sanki Thaiti adasından gelmişçesine rengarenk giysileriyle dans edip oynayanlar, sarı, mavi, pembe, yeşil tonlarında kıyafetlerle yüzleri yine bu renklerle boyanmış renkli melekler, boyalı yüzleriyle marşlar çalan orkestra, kömürcü kıyafetleri içinde ellerinde siyah boyalarla karnavala gelenlerin yüzlerini boyamaya çalışan gençler, konfetiler atan küçük çocuklar, arabaların üzerinden kalabalığa şeker atanlar ve de tüm bu karnaval için gelen kalabalığın coşkusu görülmeye değerdi.

Katılımcıları en çok memnun eden görüntü ise şüphesiz  karnavalcılar tarafından taşınan Türk bayrağı idi.  Bizler de ellerimizdeki bayraklarımızla bu coşkuya dahil olduk, hatta karnavala gelen Faymonville halkına, karnavala gelen Türk  insanlarımıza yanımızda götürdüğümüz 200 adet küçük boyda Türk bayraklarını dağıttık. Onlar da Türk bayraklarını büyük bir keyifle taşıyarak karnavalın coşkusuna coşku kattılar. Bol bol resim çekerek bu güzel anları ölümsüzleştirdik.

Akşama doğru saat 16.00 civarında sona eren karnavalın ardından güzel ve renkli bir gün geçirmenin vermiş olduğu mutlulukla otobüsümüze binip yola koyulduk. Bunu kaçıranlar üzülmesin diyemeyeceğiz ama bir sonraki seneyi kaçırmamalarını ve özellikle de yabancı bir ülkenin topraklarında Türk bayrağının sürekli dalgalandığı böyle güzel ve coşkulu kutlamaların yapıldığı günü görmelerini önemle tavsiye ederiz. Bizden söylemesi !!! 

Karnaval diye eğlenceli, sıcak bir başlık attığımıza bakmayın. Aslında soğuk ve karlı bir kış gününe rastlamıştı karnaval, fakat öylesine güzel ve eğlenceliydi ki katılanların hiçbiri ne soğuğu ne de karı hissetti.

Sabah saatlerinde Mol, Genk ve Beringen´den katılan yaklaşık 70 kişi ile yola çıktık. Hem otobüste bizi köyün tarihi hakkında bilgilendiren hocamız sayesinde hem de karnavalın nasıl olacağının heyecanı içinde yolun nasıl geçtiğini anlamadan öğleye doğru Faymonville´e vardık. Gittiğimizde henüz karnaval başlamamıştı. Bizden başka, Türk Dernekleri Birliği´ne bağlı yeni derneğimiz Turkish Lady yaklaşık 100 kişi ile Brüksel´den bu güzel gün için gelmişti. Sabırsızlıkla beklenen ve saat 14.00 civarında başlayan karnavala son derece renkli sahneler hakimdi.