Hollanda'da Türkiye Köyü


Hollanda'da Türkiye Köyü

Osmanlı İmparatorluğu, fetih coğrafyasında yer almayan ülkelerde bile belirgin izler bıraktı. Bu ülkelerden biri de Hollanda. Hollanda’da Türk bayrağının dalgalandığı, içinde hiç Türk yaşamayan ancak adı Türkiye olan bir köy var.

Hollanda’nın Belçika sınırında, Oostburg yolu üzerinde, ‘Türkiye’ yazılı bir levha karşılıyor yoldan geçenleri. Türkiye’den binlerce kilometre uzakta, böyle bir levha görmek heyecan veriyor insana. Küçük bir Hollanda köyü burası. İçinde hiç Türk yaşamıyor. Ancak adı ‘Türkiye’. Köyün girişinde Türk bayrağı dalgalanıyor. Bayrağın yanı başındaki evin duvarında ‘Türkiye Elçilik, Numarası 16’ yazıyor. 

Kapısında ‘Türkiye Elçiliği’ yazan evde, ziyaretçileri Monique Sturm karşılıyor. Sturm, gönüllü bir Türkiye elçisi. Bir müzeye çevirdiği evi, ziyaretçilere Türkiye kültürünü tanıtmaya yönelik döşenmiş. Gelenleri kapıdaki ‘Ne mutlu Türküm diyene’ levhası karşılıyor. Hemen altında ise ‘Hoş geldiniz’ yazıyor. Duvarda Osmanlı padişahlarının tablosu var. Tablodaki bütün padişahları tanıyor Sturm. Odanın orta yerinde duran tepside Türk çayı, Türk kahvesi ve ince belli çay bardakları sergileniyor. Sturm, çayı, ince belli Türk bardaklarıyla ikram ediyor.

Evde en göze çarpan detay, Barış Manço kasetleri. Köye ilk gelen Türk, Barış Manço’ymuş. Sturm’un gönüllü elçi olmasına da o sebep olmuş. Manço ile ilgili anısını anlatmadan geçemiyor; “Barış Manço geldi bir gün, çekim gerçekleştirdi. Kim olduğunu bilmiyorduk. Sonradan öğrendim ki Türkiye’de çok meşhurmuş.”

Barış Manço’dan çok etkilenen Sturm, ünlü şarkıcının biyografisini Hollanda diline çevirmiş. Türkiye’den çok uzakta, ancak kalbi Türkiye için atan bu Hollandalının futboldaki tercihi de şaşırtıcı; Galatasaray’ı tutuyor.

Seccadeler, tespihler, baklava kutuları... Gönüllü Türkiye elçisinin evindeki her şey Türkiye’yi çağrıştırıyor. Bu ev, Avrupa’da yaşayan gurbetçiler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Bir yılda yaklaşık 150 Türk’ü ağırlamış Monique Sturm. Ve ağırladığı her misafirin duygularını hatıra defterine kaydetmiş.

***

"Türkleri Papa’dan çok severiz."

Peki, 50 haneli bu Hollanda köyünün adı neden Türkiye? Sturm, bu sorunun cevabını, Hollandalı tarihçi Arco Willeboordse’a bırakıyor. Sturm’un evinde görüştüğümüz Willeboordse, bu konuda çeşitli rivayetler olduğunu söylüyor. Bu rivayetlerden birine göre 1600’lü yıllarda Prens Maurits, İspanya’ya karşı Osmanlı’dan yardım ister. Gelen cevapta asker gönderme yerine Osmanlı flamasının kullanılması önerilir. Gemilerdeki flamaları gören İspanyollar, Osmanlı’dan çekinerek geri döner. Bir diğer rivayeti ise şöyle aktarıyor: “1600’lerde İspanyollar ve Osmanlı savaşıyordu. Hollanda da burada İspanyollarla savaş halindeydi. Bizde bir deyim vardır. ‘Türkleri Papa’dan daha çok severim’ deriz biz. İspanyollar Katolik’ti. Hollandalılar ise Protestan. Biz, Türkleri Katoliklerden üstün tutuyoruz. Askerlerimiz de bu yüzden, İspanyollara inat buraya Türkiye adını vermiş.”

Bölgedeki Osmanlı izleri bununla da sınırlı değil. Türkiye adlı köye sadece 15 dakika uzaklıktaki Sint Anna Ter Muiden adlı kasabanın da Osmanlı ile ilgili bir öyküsü var. Burada da hiç Türk yok. Ancak sakinlerine ‘Türkler’ deniyor. Kasabanın meydanında, tepesinde sarık figürü, ortasında Osmanlı hilali bulunan tulumbalı bir çeşme karşılıyor ziyaretçileri. Willeboordse, kasabanın hikâyesini anlatıyor bize. Yine 1600’lü yıllarda bölge halkı, zor durumdaki bir Osmanlı ticaret gemisine yardım etmiş. Gemidekiler padişaha durumu anlatınca, padişah, Ter Muidenliler’i İstanbul’a davet etmiş. Davete icabet eden Hollandalılara padişah, gümüş bir hilal hediye etmiş. Ve kasaba sakinleri, bu hilali, kasabanın armasına dâhil etmiş. İşte o gün bu gündür Sint Anna Ter Muiden halkı, Hollanda’nın Türkleri olarak biliniyor.

Rivayetler çeşitli... Ancak gerçek olan bir şey var. O da, Avrupa’nın göbeğindeki ‘Türkiye’ adlı köyün ve yanı başındaki kasabanın Osmanlı izleri taşıdığı. Gönüllü Türkiye elçisi Monique Sturm, şimdi üst düzey bir yetkilinin gidip köyü ziyaret etmesini bekliyor.

http://cumaertesi.zaman.com.tr/?bl=8&hn=4729