HABİTAT’ın yeni başkanı Clos: "Türkiye’ye yardıma hazırım" Yazdır e-Posta

İspanya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden HABİTAT Başkanlığı’na seçilen Clos, Türkiye’den ayrılırken mesaj verdi. Clos “Türkiye’den talep olursa elimden geleni yapmaya hazırım” dedi.

Joan ClosBirleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (HABİTAT) Başkanlığı görevine seçilen İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Joan Clos, Türkiye’de köyden kente göçle birlikte kentlerin çok hızlı büyüme gösterdiğini belirterek, bu süreçte halka açık kamusal alanlar ile toplu taşımaya önem verilmesi gerektiğini belirtti. Yaklaşık 2 yıldır Türkiye’de bulunan Clos, ağustos ayı sonunda sağlıklı şehircilik, insan yerleşimlerinin kalkınması ve çevreciliğin teşviki yönünde çalışmalar yürütülen BM HABİTAT’ın başına getirildi. Görevi devralmak üzere Kenya’nın başkenti Nairobi’ye giden Joan Clos, Türkiye’den ayrılmadan önce soruları yanıtladı.  Türkiye’deki sıkıntıları bilen biri olarak HABİTAT’ta Türkiye için bir şey yapmayı düşünüp düşünmediğinin sorulmasına karşılık Clos, HABİTAT’ın hükümetlere ve kentlere yardım sağlayan bir kuruluş olduğuna işaret ederek, “Türkiye’den gelecek herhangi bir talebi yanıtlamaktan büyük mutluluk duyacağım. Ancak HABİTAT olarak biz ancak çağrıldığımızda müdahil olabiliyoruz. Türkiye’den biri HABİTAT’ta beni hatırlarsa, yardım için elimden geleni fazlasıyla yapmaya hazırım” dedi.

TOPLU ULAŞIM ÖNEMSENMELİ

HABİTAT’a seçilmesinde belirleyici olan Barcelona tecrübesinden hareketle Türkiye’deki kentleşme pratiklerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Clos, Türkiye’de kentlerde çok zorlu bir değişimin yaşandığını söyledi. Kente gelen insanlara konut ve düzgün yaşam koşullarının sağlanabilmesi için çok çaba sarf edildiğini belirten Clos “Böyle hızlı organizasyon dönemlerinde, bence en fazla önemsenmesi gereken noktalar; kamusal alanlar ve toplu ulaşım” dedi. • AA

Barselona’yla adını duyurdu

Barselona’da 1997-2006 sürecinde 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve kentte yarattığı dönüşümle adını dünyaya duyuran Joan Clos, 2 yıl yürüttüğü Sanayi, Turizm ve Ticaret Bakanlığı’nın ardından 2008’de İspanya’nın Türkiye büyükelçiliğine atanmıştı.

En çok patlıcan yemeği ve Ankara’nın kışını özleyeceğim   

Clos’a, 2 yıl yaşadığı Türkiye’den ayrılırken en çok neyi özleyeceğinin sorulması üzerine de, “Bir çok şeyi özleyeceğim. Bazı yemekler, özellikle yüzlerce değişik şekilde pişirilebilen patlıcan, en çok özlediğim şeylerden biri olacak. Ayrıca Ankara’da kışını da çok özleyeceğim. Sisli olmayan, karlı, açık havalarda Ankara’yı çevreleyen tepelerin manzarası, çok sevdiğim şeylerden biri” diye konuştu.