Haberler
"KÖYDEYİM, ŞANSLIYIM, FARKINDAYIM!" Gençlik Projesi Tamamlandı PDF Yazdır e-Posta

HABİTAT DERNEĞİ tarafından hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen "KÖYDEYİM, ŞANSLIYIM, FARKINDAYIM!" adlı gençlik projesi başarıyla tamamlanmıştır. Bakanlık yetkililerine, proje koordinatörü Ayşenur Bülbül hanıma, desteklerini esirgemeyen hocalarımıza, dostlarımıza, katılımcılara teşekkür ederiz.

 
Ongözlü Köprü Kurtuldu PDF Yazdır e-Posta

Enerjimagazin-Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Diyarbakır'da Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan 3 hidroelektrik santral (HES) projesinden biri olan ve Dicle Vadisi ile tarihi Ongözlü Köprü'yü sular altında bırakacak olan Dicle-II Regülatörünü ve HES projesini iptal etti.

DHA'nın haberine göre, Diyarbakır'da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanan 3 HES projesinden biri, kentteki sivil toplum örgütlerinin tepkisi ve projenin tarihi Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi adaylık sürecini etkileyeceği gerekçesiyle iptal edildi. İptal nedeniyle ilgili kurumlara bilgilendirme yazısı gönderen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanlığı, Dicle-II Regülatörü ve HES Projesine ilişkin olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yazısının, projenin alan yönetimi sınırları içinde olduğu, bunun da UNESCO sürecini ve bu kapsamda dünya mirası olarak sunulacak olan Hevsel Bahçelerini ve Dicle Vadisi'ni olumsuz etkileyeceğinin belirtildiği ifade edildi.

Yazıda, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün de projenin adaylık dosyasının önemli bileşenlerinden olan Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı ile Ongözlü Köprü'nün özgünlük ve bütünlüğüne zarar verebileceğinin anlaşıldığının ifade edilmesi nedeniyle projenin iptal edildiği belirtildi.


 
Konya Meram %100 Ekolojik Pazar 25 Ağustos'ta Açılıyor! PDF Yazdır e-Posta

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği destek ve danışmanlığında, Konya İl Özel İdaresi ve Tarım İl Müdürlüğü desteğinde kurulacak olan Meram %100 Ekolojik Pazarı, 25 Ağustos Cumartesi günü açılıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, yerelde üretim, yerelde tüketimin önemine inanarak ekolojik ürünlerin Türkiye çapında yaygınlaştırılması ve yerel ekolojik üretimi teşvik etmek amacıyla Konya'nın Meram ilçesinde yeni bir %100 Ekolojik Pazar projesine daha destek oluyor.

Konya Meram %100 Ekolojik Pazarın inşaat aşaması tamamlandı. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği destek ve danışmanlığında, Konya İl Özel İdaresi ve Tarım İl Müdürlüğü desteğinde kurulacak olan Meram %100 Ekolojik Pazarı, 25 Ağustos Cumartesi günü açılıyor.

Meram %100 Ekolojik Pazar Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, %100 Ekolojik Pazar standartlarına uygun olarak kurulacak, denetlenecek, yönetilecek. Pazarın Konya'nın üç merkez belediyesine de hitap edecek şekilde tanıtımı yapılarak nüfusu bir milyonu aşan Konya halkına ulaşılmaya çalışılacak.

Tüm üyelerimizi, ekoloji camiasını, organik tarım üreticilerini açılışımı bekliyoruz.

www.ekolojikpazar.org

 
Bahçeye yaptığı ağaç ev yüzünden mahkemelik oldu PDF Yazdır e-Posta


Manhattan'da bahçesine yaptığı ağaç ev yüzünden mahkemelik olan bir kişi, hukuk savaşını kazandı.
 

Ağaç EvMelinda Hackett adlı 49 yaşındaki sanatçı, satın aldıkları evin bahçesine, 11, 13 ve 16 yaşlarındaki üç kızı için 5 bin dolar harcayarak ağaçtan ev yaptırdı. Ancak komşuları, "güvensiz gözüküyor", "ağaca çivilenmiş yapı", "izinsiz yapıldı" diyerek şikayet etti. Şikayetlerin ardından polis ve itfaiye ekiplerinin gelmesinin ardından ağaç ev mahkemelik oldu.

6 AY SÜREN DAVA

"Şehrin göbeğinde çocuklarımın hem sessiz hem de kendilerine ait bir yere ihtiyaçları olduğunu düşünerek evi yaptırdım. Burayı kulüp binası gibi kullanıyorlar. Bir araya gelip dedikodu yapıyorlar, sohbet ediyorlar" diyen anne Hackett, şöyle devam etti: "İki marangoz beş ay çalışarak bu ağaç evi yaptı. Komşularımın şikayetlerinin ardından ev mahkemelik oldu. Çünkü bu tür bir ev için İmar Bakanlığında bir tanımlama yoktu. Altı ay süren hukuk mücadelesini kazandım ve kızlarım istedikleri zaman evlerini kullanabiliyor."

Ağaç Ev

 
KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİM PROGRAMI 'EĞİTİMCİ EĞİTİMİ' TAMAMLANDI PDF Yazdır e-Posta

 


ÇEKÜL Vakfı’nın Anadolu kentlerinde yürüttüğü “Kültürel Miras Eğitim Programı” bu yıl da devam ediyor. Tarihi ve kültürel değerlerini yaşatmayı başarmış Anadolu’nun özellikli 17 kentinde yapılacak eğitimlerde, ÇEKÜL Vakfı’nın gönüllü eğitmenleri çocuklarla bir araya gelecek. 2003 yılından bu yana “Kentler Çocuklarındır” sloganıyla devam ettirilen eğitimler, üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü eğitimcilerin desteğiyle yapılıyor. Gönüllü eğitmenler İstanbul’da yapılacak olan “Yapıların Diliyle İstanbul” ve “Ağaçların Diliyle İstanbul” eğitimlerine de destek verecek.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 2