Deniz dalgalarından elektrik üretildi

 

"Deniz dalgalarından elektrik enerjisi üretimi projesi" kapsamında pilot uygulama alanı seçilen Sakarya'nın Karasu ilçesinde yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi ve ilk ampul yakıldı. Denizin içinde kıyıya 100 metre mesafedeki elektrik santrali, dalgalardan ürettiği elektrik enerjisi ile bir günde iki evin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.  

Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğiyle 1,5 yıl önce başlatılan ve uygulaması Karasu'da yürütülen projede mutlu sona gelindi. Denize yerleştirilen 5 duba ve bir jeneratörden oluşan sistem, dalgaların dikey hareketini elektrik enerjisine çevirerek günde ortalama 5 kilovatsaat elektrik enerjisi üretiyor.

Proje danışmanı Hasan Ali Coşkun, projenin ana amacının kıyılarda bulunan sınırsız dalga enerjisi potansiyelini elektrik enerjisine çevirerek, kendi elektriklerini üretmek isteyen tüketiciler, orta ölçekli sanayiciler ve yatırımcılara altyapı sağlamak olduğunu söyledi. "Dünyada ilk kez mobil olarak uygulanan sistem başarıya ulaştı." diyen Ali Coşkun, uyguladıkları sistemin dünyada uygulanan sistemden farklı olduğunu kaydetti. Ali Coşkun şunları söyledi: "Dünyada şu anda kullanılan sistemler deniz dibine sabitlenmiş sistemlerdir. Bizim sistemimiz ise deniz tabanıyla bağlantılı değil, suyun alçalması ve azalmasından bağımsız olarak enerjiyi problemsiz olarak üretme özelliğine sahip ve çok uzun metrajlarla uygulanan dünyadaki örneklerinden çok daha iyi özelliklere sahip bir sistem."

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü'nün geliştirdiği bor katkılı neodyum ferrobor mıknatıslarının yeni jeneratör sisteminde kullanılmasının verimi yüzde 95'e çıkardığını kaydeden Coşkun, konvansiyonel jeneratörlerde verimin yüzde 75 ile 88 aralığında olduğunu söyledi.

Coşkun, ilk denemede başarı sağlanan sistemin bundan sonraki süreçte güç artırımı ve yeni üretim tekniklerinin geliştirilmesiyle ilgili etaplarının çalışılacağını sözlerine ekledi. Sakarya, aa