Türkçe Olimpiyatları Başladı

 

Olimpiyatlar, Kızılcahamam'daki açılış programı ile başladı

Türkçe Olimpiyatları7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 115 ülkeden gelen 700 gencin Kızılcahamam’daki açılış programı ile başladı. Asya Termal Tesisleri’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Türk ve misafir öğrenciler şiir, şarkı ve folklor gösterileri yaptı. Açılış konuşmasını Tertip Komitesi ve Meclis Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam’ın yaptığı programa eski bakanlar Işılay Saygın, Vehbi Dinçerler, Tertip Komitesi üyeleri, bürokratlar ve Ankara’dan gelen vatandaşlar katıldı.
Açılışta Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da önemli mesajlar verdi. Bağış, “Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne girişi için yapılan seçimde rekor oy alabiliyorsak; bunda bugün buraya 115 ülkeyi toplayabilen inancın katkısı var. Eğer bugün Türkiye dünyanın dört bir yanındaki çelişkilerde arabuluculuk ve barış rolü üstlenebiliyorsa bu salonu dolduran insanların kararlığının bunda büyük payı var. Eğer bugün Avrupa Birliği sürecinde çok kısa sürede müzakereleri başlatıp 10 faslı açan bir Türkiye varsa bunda bu salondaki inancın ve kararlılığın büyük rolü var” dedi.

Emeği Geçenlerin Önünde Saygıyla Eğiliyorum
 
Bakan Bağış şöyle devam etti: “Her şey inanmakla başlar. Bugün bu büyük organizasyonu gerçekleştirenler 7 yıl evvel bunu gerçekleştirebileceklerine inanmamış olsalardı bugün 115 ülke bizim dilimizi konuşuyor ve dünya barışına katkıda bulunuyor olmazdı. Bugün Türkçeyi öğrenen bu gençler mecbur oldukları için veya baskıyla bunu yapmadılar. Hepsi bu işe gönül koydular, kendi iradeleriyle öğrendiler. İşte Türkiye’nin ve Türkçemizin değeri böyle artacak. Çünkü birileri, 'bana ne' demedi, 115 ülkeye gitti, sıkıntılara zorluklara katlandı, dilimizi öğretmek için yıllarca sabırla çaba sarfetti. Emeği geçenlerin önünde saygıyla eğiliyorum, Türkçemize sahip çıkanlara minnetlerimi sunuyorum.”
   
Hepiniz Şampiyon ve Kahramansınız

Dünyanın 115 ülkesinden gelen öğrenciler ile onlara Türkçe öğreten öğretmenlere ‘hoşgeldiniz’ diyen Mehmet Sağlam ise, 70 milyon Türk insanının onlara kucak açtığını söyledi. Dünyanın dört bucağında, adı sanı duyulmadık ülkelerde Türkçe için emek veren ve alın teri döken öğretmenleri ‘kahraman’ olarak niteleyen Sağlam, bu öğretmenlere de Türkiye olarak minnet borçlu olunduğunu kaydetti. Olimpiyatların temel amacını ‘Türk dilinin sevgi ve barış dili olduğu kadar bilim ve edebiyat dili olması’ olarak özetleyen Sağlam, önümüzdeki yıllarda bunun mutlaka gerçekleşeceğini vurguladı. Olimpiyatlarda öğrencilerin kardeşçe ve barış içinde yarışacağını anlatan Sağlam, öğrencilerin hepsinin ülkelerinin şampiyonu olarak olimpiyatlara katıldığını ifade etti. Sağlam konuşmasını ‘hepinizi seviyoruz’ diyerek tamamladı.
   
Şiir Ve Şarkılar Büyük Beğeni Topladı

Sunuculuğunu Türkmenistan’da 5 yıl görev yapan Muhammed Said Solak ile Bosna Hersek’ten gelen Alma Brnicanin yaptığı açılış programındaki birbirinden güzel görüntüler salonu dolduranları büyüledi. Samanyolu Koleji öğrencilerinden oluşan koro, Anadolu’nun farklı bölgelerine has türkü ve halk oyunları ile 115 ülke çocuklarına ‘hoşgeldiniz’ dedi. Samanyolu öğrencilerinin seslendirdiği ‘Bülbülüm altın kafeste’, ‘Karahisar kalesi’, ‘Aman bre deryalar’, ‘Atmacayı vurdular’, ‘Oy çalamadan gitti’ ve ‘Gökte yıldız aymisun’ parçaları ile ‘Cemilem’, ‘Horon’ ve ‘Damat alayı’ folklor gösterilerine dünya gençleri yerlerinden eşlik etti.
Misafir öğrenciler de sergiledikleri birbirinden güzel türkü ve oyunlarla Anadolu’ya ‘hoşbulduk’ dedi.

Kırgızistanlı öğrencilerin muhteşem ‘kolbastı’ oyunu salonu dolduranları ayağa kaldırırken, ‘Urfalı zannettiğimiz İbrahim Tatlıses’i Türkmenistan’da bulduk’ anonsuyla sahneye çıkan Eziz Kütceyev okuduğu ‘uzun hava’ dinleyenleri mesetti. Rusya’dan Luiza Bektemirova’nın seslendirdiği Sezai Karakoç’un ‘Sürgün ülkeden başkentler başkentine’ şiiri, Nijerya’dan Nadia Yusuf ‘Bir yangının külünü’ şarkısı, Belarus’tan Enna Voitovich’in söylediği ‘Veda Busesi’ şarkısı ile Tacikistan’dan Parviz Hoşimov’un seslendirdiği ‘Hazan’ şiiri büyük beğeni topladı. Sırbistan’dan Nikola Majstorovic’in seslendirdiği ‘Bu dünya bizim, yok etmeyelim, birbirimize zehretmeyelim’ şarkısına ise salondaki dünya gençleri hep birlikte eşlik etti.

2 saat süren açılış programı olimpiyatlara katılan 700 öğrencinin tek tek geçiş yapıp salonu selamlamasıyla sona erdi. 115 ülkenin sahneden geçişi ise 20 dakika sürdü.
   
Türkçe olimpiyatlarında dün öğleden sonra kompozisyon, genel kültür test sınavları, sunum ve şiir yarışmalarının grup elemeleri gerçekleştirildi. Bugün ise kompozisyon yarışmasının ikinci aşaması, öğretmen bilgi yarışması ve koro çalışmaları yapılacak. Öğrenciler bugün ayrıca yarın saat 10:00’da başlayacak ve iki gün sürecek Kültür Şöleni için Altınpark’ta hazırlık yapacak.

İbrahim Asalıoğlu
Zaman Gazetesi