5. Dünya Gençlik Kongresi

5. Dünya Gençlik Kongresi'nin 2010 yılında Türkiye'de yapılacak olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Millî Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2010 yılında Türkiye'de düzenlenecek bu kongre nedeniyle, E-Gençlik Derneği ve Uluslararası Barış Çocuğu Derneği temsilcileriyle görüşmesi talimatı verdiğini söyledi.

Gençlerle görüştüklerini ve memnuniyetle destek vereceklerini ifade ettiklerini belirten Bakan Çelik, Türkiye'nin büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptığını, birçok ilin dünyanın kongre merkezlerinden biri haline geldiğini kaydetti.

Türkiye'nin dünyadaki imajı açısından bu ve benzeri etkinliklerin önemli fırsat olduğunu vurgulayan Bakan Hüseyin Çelik, "5. Dünya Gençlik Kongresine dünyanın 140 ülkesinden misafir bekliyoruz. Bu ülkeler toplam bin delege gönderecekler. İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünde ağırlanacaklar. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun orada bir yurt inşası var. O da hizmete girecek. YURTKUR barınma hizmetlerini yapacak" diye konuştu.

Bugüne kadar yapılan her kongrede bir temanın işlendiğini ifade eden Milli Eğitim Bakanı Çelik, Türkiye'de gerçekleştirilecek kongrenin temasının ise "İmece" olarak belirlendiğini söyledi. Bakan Çelik, bu temayla, paylaşma ve dayanışmayı, birlikte iş yapabilme yeteneğini ortaya koymayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye'nin genç nüfusu olduğuna işaret eden Bakan Çelik, "Eğer dünyanın bir ülkesinde gençlik kongresi yapılacaksa bunu en fazla hak etmiş ülkelerden biri Türkiye'dir. Çünkü bizim nüfusumuzun yüzde 63'ünün yaşı 34 ve altındadır. Nüfusumuzun yüzde 28'i çocuk denebilecek yaştadır. Genç ve dinamik bir nüfusu olan ülkemizin Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapması son derece önemlidir" dedi.

Bakan Çelik, ayrıca, gençlerin birbirlerini tanımaları ve dayanışma içinde olmaları amacıyla gerçekleştirilen Gönül Köprüsü projesinin yurtdışını da kapsayacağını bildirdi.

"E-Gençlik Derneği" üyesi Abdurrahman Temelli de kongrenin bugüne kadar Hawai, Fas, İskoçya ve Kanada'da düzenlendiğini belirtti. Temelli, Türkiye'nin 7 aday arasından sıyrılarak kongrenin beşincisini gerçekleştirmeye hak kazandığını söyledi. Temelli, sanal katılım yoluyla kongreye gelemeyenlere de imkan sağlanacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından Abdurrahman Temelli, kongrenin resmi simgesi olan deniz kabuğunu Milli Eğitim Bakanı Çelik'e hediye etti. Temelli, hediyeyi Bakan Çelik'e sunarken, "Deniz kabuğuna üfleyince çıkan ses gençliğin barış altında toplanmasını simgeliyor" diyerek, kabuğa üfledi.