Türkiye’nin ilk “Doğa Evi” Beypazarı’nda açıldı


Beypazarı Belediyesi ve Doğa Derneği’nin ortaklaşa projesi olan Türkiye’nin ilk “Doğa Evi” Beypazarı’nda açıldı. Beypazarı'nda Doğa EviDoğa Evi’nin açılışına, Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Doğa Derneği Yerel Ortaklıklar Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, MHP Beypazarı İl Genel Meclis Üyesi Turgay Sivaslıoğlu ve çok sayıda doğasever katıldı.

Belediye Başkanı Mansur Yavaş açılışta yaptığı konuşmasında, doğa derneği ile yürütülen çalışmalar sonucunda Beypazarı’nın doğasında yaşayan canlı türlerinin belirlenmesinin ardından, zengin bir doğaya da sahip olduklarını gördüklerini, kültürün olduğu kadar  doğal zenginliklerin de  Doğa Derneği ile birlikte çalışılarak korunduğunu söyledi. Beypazarı’nın bu zenginliklerini doğa severlere ulaştırmada  rehberlik edecek Doğa Evi’ni oluşturduklarını ifade eden Yavaş; ”Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik ve Beypazarı’nda doğa evi açtık” dedi.
Doğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken de konuşmasında, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerine değinerek, yapılan çalışmaların Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel çevre Fonu, Küçük Ölçekli Projeler (UNDP-SGP) Birimi tarafından desteklendiğinin altını çizdi. Güven Eken;  UNDP-SGP'nin desteklediği çalışma kapsamında Beypazarı’nda sıkça görülebilen akbaba ve sincap gibi türlerin stilize motiflerinin hazırlanıp gümüş rozetlerin üretildiğini söyledi. Ayrıca tarhana, erişte gibi gıda paketleri için kuşları ve kelebekleri tanıtan etiketlerin hazırlandığını, ilçenin doğasını anlatan kartpostalların basıldığını da ekledi.

Güven Eken: “Beypazarı Belediyesi ile ortak yürüttüğümüz çalışma, Beypazarı’nın Türkiye'yi şaşırtmasına neden olacak. Bu ortaklığın Türkiye'de zengin doğal alanlara sahip çok sayıdaki diğer ilçelerimize örnek oluşturmasını temenni ediyoruz” dedi.

Açılışta, Doğa Evi hakkında ve Beypazarı çevresinde bulunan bitki ve hayvan türleri hakkında sunum gerçekleştiren Yerel Ortaklıklar Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, Beypazarı’nın değişik coğrafi konumlarının birleşim yeri olduğunu, bu nedenle değişik bitki türleri ile yaban hayvanlarının sıklıkla görülebileceğini söyledi. Çok yakında vadideki tesislere kuracakları platformlarla İnözü vadisinde yaşayan yaban havyalarını doğaseverlerin görebilecekleri müjdesini de verdi. Türkiye'de bir ilk olan 'Doğa Evi'ne gelen ziyaretçiler hangi hayvan veya bitki türünü ve doğal alanları nerede, ne zaman ve nasıl görebilecekleri hakkında bilgi ve rehberlik hizmeti alacaklar.