İklim Değişikliği Zirvesi Kopenhag’da BaşlıyorCOP15 CopenhagenBirleşmiş Milletler İklim Değişikliğiyle Mücadele Zirvesi Kopenhag’da başlıyor. 18 Aralık gününe dek sürecek zirveye 15 bin katılımcı ve 100’den çok ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılması bekleniyor. Zirvede Türkiye’yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu temsil edecek.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliğiyle Mücadele Komitesi Başkanı Janos Pasztor, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Kopenhag Zirvesi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Kopenhag Zirvesi, bugüne kadar iklim değişikliği konusunda düzenlenecek en büyük toplantı olacak. Şu ana kadar 100 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarından zirveye katılacaklarına ilişkin teyit yazısı alındı.

İklim DeğişikliğiABD Başkanı Barack Obama’nın 9 aralıkta zirveye katılacağını açıklaması ve ABD’nin sera gazı salımlarını azaltma yönündeki tutumu çok önemli. ABD dışında Hindistan, Çin, Brezilya, Meksika, Endonezya gibi ülkelerin de sera gazı salımlarını azaltacakları yönündeki son açıklamaları çok olumlu.

Kopenhag’da uzlaşmaya varılması beklenen anlaşma ‘’paket anlaşma’’ olacak ve iklim değişikliğiyle küresel mücadelede pek çok önemli noktayı içerecek. Zirvenin ardından 6-12 ay içinde anlaşmanın uluslararası alanda bağlayıcılık taşıyacak duruma getirilmesi ve tüm devletler tarafından kabul edilmesi için görüşmeler sürecek. Anlaşmanın derhal uygulamaya geçmesi de son derece önemli. BM, bu kapsamda ülkelere destek sağlayacak.

Genel Sekreter Ban Ki Moon, Kopenhag Zirvesi’nin 17-18 aralıkta düzenlenecek üst düzey kısmına katılacak, zirve kapsamında bir dizi toplantı ve etkinlikte de yer alacak. Çeşitli ülkelerin liderleriyle ikili görüşmelerde bulunacak.

İklim Değişikliği

2012’de ilk kısmı sona erecek Kyoto Ptotokolünü son derece önemli bir adım konumunda değerlendiriyoruz. Protokol sayesinde özellikle gelişmiş ülkelerde iş sektörü, sera gazı salımlarını yüzde 35 oranında düşürmüşlerdir ve bu da önemli bir adımdır.

İklim değişikliğiyle ilgili tüm sorunları bir protokol çözemez. Kyoto Protokolü, gelişmiş ülkeleri hedefliyor. Kopenhag Zirvesi sonucunda ortaya çıkacak anlaşma ise küresel düzeyde olacak ve tüm ülkeleri kapsaması amaçlanıyor.

Obama zirvenin sonuna katılacak

DANİMARKA’nın başkenti Kopenhag’da İklim Zirvesi arifesinde, zirveden tüm dünya için önemli kararlar çıkma ihtimalini artıran bir gelişme yaşandı ABD Başkanı Barack Obama’nın planlarında değişiklik yaptığı ve 18 Aralık’taki kapanış bölümüne katılacağı bildirildi. Obama’yı karar değişikliğine, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ikna ettiği anlaşıldı.

Bu arada, zirve öncesinde atmosferdeki karbondioksit oranının azaltılması için başlatılan pazarlıklardan bir sonuç alınabilmiş değil. Bu nedenle zirveye, sanayileşmiş zengin ülkelerle kalkınmakta olan ülkeler arasındaki pazarlıklar damgasını vuracak. Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya, sanayileşmiş ülkelerden 2050 yılına dek ısınmayı iki santigrad derecede tutabilmek için bağlayıcı sınırlamalara yanaşmıyor.

Brown’dan ortaçağ benzetmesi

Kopenhag’da düzenlenen Dünya İklim Zirvesi’ne katılacak isimlerden İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ortalıkta gezinen dedikodulara ilişkin sert bir açıklama yaptı. Brown, İklim değişikliğinin insan kaynaklı olduğundan şüphe duyanları, dünyanın düz olduğuna inanan Ortaçağ bağnazlarına benzetti.

İklim felaketi kapımızda

İKLİM değişikliğinin felaket düzeyindeki etkilerini önleyebilmek için küresel ısının 2°C’nin altında kalması gerekiyor. Eğer sera gazı salımlarını kontrol altına almazsak içinde bulunduğumuz yüzyılda iklim değişikliğinin hızı bugüne kadarki en yüksek seviyesine çıkacak. Kopenhag’da liderler gelişmiş ülkelerin mevcut önerisi üzerinde anlaşırlarsa;

Küresel sıcaklık 3°C’nin üzerine çıkacak,

1.2 - 3 milyar insan su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı çekecek,

Güney Avrupa’da 2003 yazında olduğu gibi sıcaklık dalgaları ile beraber daha fazla çölleşme yaşanacak,

Güney Asya’da 125 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kalacak.