EGE SU FORUMU / İZMİR - 2009

 

Ege Su Forumu / İzmir - 2009Ege Su Forumu`09, "Geleceğimizin Güvencesi: Su" ana teması ile Ege Üniversitesi Su Kaynakları ve Su Ürünleri Araştırma Topluluğu (EGESKUT) tarafından 12-13-14 Kasım`da İzmir`de gerçekleştiriliyor. Forum`da hedeflenen katılımcı sayısı, Türkiye genelinden akademisyen ve öğrencilerin, yurtdışından ise konuşmacıların katılacağı toplamda 700 kişi.

EGESKUT Yönetim Kurulu ve Proje Başkanı Arda BİBİKA forumla ilgili olarak : `Yapılacak forum ile ulaşılmaya çalışılan amaç; ülkemizin su ve su kaynaklarıyla ilgili bilinçlilik düzeyini arttırarak, sorunlara çözüm alternatifleri üretmek ve ayrıca Türkiye`nin ve kaynaklarının yurtdışından gelen katılımcılara ve ülkelerine tanıtımını sağlamak.`dedi.

 
Ege Su Forumu’09 Nedir?

Su, diğer doğal kaynaklardan farklı olarak, hayatın ana unsurunu oluşturmaktadır. Bu niteliği ile su, insanların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaması yanında, ekonomik, sosyal ve çevresel değerler de içermektedir. Küresel ısınma nedeniyle; su kaynaklarının yönetimi, su ve çevre ilişkilerinin düzenlenmesi, kirlilik sınırını aşan suların tespit edilmesi, sağlıklı su temin edilmesi, kuraklığın önlenmesi gibi konular artık bütün ülkelerin gündeminde ilk sıralarda yer almaktadır. Ege Su Forumu’09 İzmir, son zamanlarda su kaynaklarına olan ilginin ve konuyla ilgili sorumluluğun artmasıyla bağlantılı olarak, katılımcılarıyla birlikte, toplumu bilinçlendirecek bir forum olma özelliğini taşımaktadır. Ege Bölgesi’ni temsilen İzmir’de yapılacak olan forum, Türkiye’nin dört bir yanından katılımcılara açık olduğu gibi yurt dışından da gelecek konuşmacılara açık olacaktır. Akademisyenlerin, öğrencilerin, basın mensuplarının, kamu kuruluşlarının, derneklerin, firma yetkililerinin, suyla ilgili sorumluluk hisseden herkesin ve toplumun her kesiminin katılacağı forumun 800 kişiden fazla olması beklenmektedir. Türkiye’nin 135 üniversitesinden katılımcılarını bekleyen forum, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir. Ege Su Forumu’nda, suyun önemine ve tüm toplumlar için değerine vurgu yapılacaktır.

Amaç;

  • Ege Su Forumu’nda ülkemizin su kaynaklarına ve kaynakların korunmasına dikkat çekerek, bilinçlilik düzeyini arttırmak,
  • Ege Su Forumu bünyesinde, her geçen sene yabancı katılımcı sayısını arttırmak,
  • Ege Su Forumu’nu, Türkiye’nin ve kaynaklarının tanıtımı açısından uluslar arası boyutta düzenlemek,
  • Katılımcıların, konuşmacıların tecrübelerini paylaşmalarını ve eğitimlerle eksik olduklarını düşündükleri alanlarda bilgilenmelerini sağlamaktır.

Ege Su Forumu’09;

  • Su ve su kaynakları konusunun bu kadar derinlemesine ele alınacağı en önemli  forumlardan biri olması,
  • Tüm tarafların aylar süren çalışmaları sonucu, birlikte oluşturulan içerik ve eğitimlerin  sunulması,
  • Ulusal ve uluslararası uzmanlardan global deneyimlerin dinlenme şansının yakalanması,
  • Yetkililer ve uzmanlar ile birebir görüşmelerin yapılabilmesi,
  • Forumun tüm insanlığa hitap ediyor olması,
  • Türkiye’nin suya verdiği önemin tartışılması ve çözüm önerilerinin yaratılması  açısından önem taşımaktadır