KONYA'DA KURUYAN DÜDEN GÖLÜ'NÜ FLAMİNGOLAR DA TERK ETTİ


Düden Gölü - KonyaKonya'nın Kulu ilçesinde bulunan Düden Gölü'nün her yılki ziyaretçileri olan flamingolar bu yıl geri dönmedi. Bilinçsiz sulama ve kanalizasyon atıkları nedeniyle her geçen gün kirlenen gölü, sonunda flamingolar da terk etti.

Kulu Kaymakamı Erkaya Yırık, gölün kurtarılması için bir dizi çalışma yapıldığını, ancak flamingoların geri dönmediğini söyledi. Gölde şu an birkaç çeşit kuşun bulunduğunu hatırlatan Kaymakam Yırık, küresel ısınmanın da etkisiyle gölün her geçen gün kuruduğunu açıkladı.

Kaymakam Erkaya Yırık, gölün korunması için bir dizi tedbir aldıklarını açıkladı. Her yıl gruplar halinde gelen flamingoların bu yıl gelmemesinin üzücü olduğunu vurgulayan Kaymakam Yırık, "Her yıl flamingolar gölde kümeler halinde yaşamakta iken 2008 yılı içerisinde kuraklık nedeniyle gittikleri yerden geri dönmediler. Gölde yaz ördeği, paspaş pakta, dikkuyruk, kılıçgaga, büyük cılıbıt, Akdeniz martısı, gülen sumru, angıt, dikkuyruk gibi kuşların yaşıyor. İlçe merkezine 5 kilometre mesafede olan göl 860 hektarlık bir alana sahiptir. Küresel ısınma ve kontrolsüz sulama sonucu gölde su rezervi azalırken, Düden'i besleyen Küçükgöl ise bu yıl tamamen kurumuş durumdadır" şeklinde konuştu.

Düden Gölü etrafında yeşil alan bulunmadığından ilçe belediyesi tarafından 2 bin dekarlık bir alana 2007 yılında 250 bin adet fidan dikimi yapıldığını hatırlatan Erkaya Yırık, ayrıca, göle akan ilçe kanalizasyonunun, Sıvı Atık Tesisi Ağustos ayı içerisinde faaliyete geçmesiyle ortadan kalktığına vurgu yaptı. DSİ, gölün tamamen kurumasını önlemek için ilçe genelinde kuyu açılmasına izin vermiyor.

CHA 25.08.2008