Komşu Yunanistan güneşi seçti, Türkiye kömüre ve nükleere mahkum mu kalacak?


İskenderun, Türkiye. Eylemciler dünyadaki en geniş kömür yükleme platformlarından birine tırmanarak mavnaların Sugözü (İsken) termik santraline kömür boşaltmasını engelledi.İstanbul, Türkiye — Greenpeace gemisi Rainbow Warrior’ın ziyareti ile başlatılan kampanyadan önce Yunanistan’da 4 yeni termik santral planı bulunuyordu. Rainbow Warrior Yunanistan’dan önce İstanbul’u ziyaret etmiş, kömürün tehlikelerini vurgulamıştı. Yunanistan’da termik santral planlarının durdurulması için yürütülen 6 aylık kampanyanın sonucunda önce muhalefet partileri ikna edildi, sonra da iktidar partisi planlarından vazgeçti.

Yunan Kalkınma Bakanı Hadzidakis, Greenpeace ile yaptığı toplantıda, kömür veya nükleer enerjiyi, Yunanistan’ın enerji geleceği olarak değerlendirmediklerini açıkladı. Yunanistan, Uzun Vadeli Enerji Planı’nı kömürü dışarıda tutarak, yeniden yazacak ve yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini destekleyecek.

Öte yandan Greenpeace, Türkiye’de planlanan termik (47 adet) ve nükleer santrallere karşı uzun bir süredir kampanya yürütüyor ve hükümeti temiz enerji stratejisi geliştirmeye davet ediyor. Greenpeace tarafından Türkiye’de başlatılan “Güneş için Belediye Başkanları” girişimine bugüne kadar 25 başkan ve aday katıldı. Ancak, Enerji Bakanlığı henüz planlarını revize etmeye yanaşmıyor.

Yunanistan ile Türkiye’nin yaklaşımları arasındaki temel fark  ne nüfus ne de kalkınmışlık farkıdır. Asıl fark Yunanistan’ın yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliği için çok daha güçlü yasalar koymuş olmasıdır. 3 yıl önce yenilenebilir enerji yasası yapılırken her kaynak için ayrı ayrı teşvikler getirildi. Bu nedenle Yunanistan enerji devrimine adım atabiliyor ama Türkiye yerinde sayıyor. Türkiye’nin enerji planlarına baktığımızda içimiz kararıyor. Oysa Avrupa Birliği’nin temiz enerji hedeflerini tutturmak ve kömür dumanında boğulmamak için Yunanistan, güneşe, rüzgara ve enerji verimliliğine bütçe ayırıyor. 
 
Türkiye’de planlanan santrallere karşı temiz enerjiyi tercih etmeleri için tüm belediye başkanı adaylarını
“Güneş için Belediye Başkanları” bildirgesini imzalamaya çağırıyoruz.

24/02/2009
http://www.greenpeace.org/turkey/news/kom-u-yunanistan-guene-i-se-ti