Fransız Jandarması: "Ubuntu'ya geçerek milyonlarca Euro tasarruf ettik."


Fransız Jandarması, 2004'ten beri yürüttüğü BT teknoloji yenileme operasyonu 50 milyon Euro tasarruf etti. Kolluk kuvvetleri 2015'e kadar toplamda 90 bin iş istasyonunda Ubuntu kullanmayı hedefliyor.

ntvmsnbc 12/3/2009

İSTANBUL - Fransa'nın ünlü jandarma teşkilatı Gendarmerie Nationale, masaüstü yazılım tercihleri ve BT altyapısını Microsoft Windows'tan Ubuntu Linux dağıtımına çevirerek 50 milyon dolar tutarında tasarruf yaptığını açıkladı.

Özgür ve ücretsiz yazılım geçişini 2004'te başlatan güvenlik güçleri, ilk büyük adımı 2005 yılında teşkilatın tamamında, Microsoft Office paketinden muadil olarak yaygın bir şekilde kullanılan OpenOffice.org'a geçerek attı.

Özgür yazılım kullanım tercihini Mozilla Firefox İnternet tarayıcısı ve Thunderbird e-posta istemcisi kullanarak devam ettiren teşkilat, 2006 yılında Windows Vista'nın pazara sunulmasıyla birlikte, tercihini daha önce kullandığı Windows altyapısının tamamını Ubuntu'ya çevirme yönünde kullandı.

Windows'tan Ubuntu'ya göçün ilk noktasında Ubuntu yüklü 5 bin iş istasyonu satın alan Fransızlar, pilot uygulamanın başarıyla sonuçlanmasının da etkisiyle, bu yılın sonuna kadar 15 bin iş istasyonu daha satın alacaklarını belirtiyor. Gendarmerie Nationale, 90 bin iş istasyonundan oluşan tüm teşkilat altyapısını 2015 yılına kadar ücretsiz ve özgür bir şekilde dağıtılan Linux dağıtımları üzerine geçirmeyi planlıyor.

Avrupa Komisyonu'nuın Açık Kaynak Denetimi tarafından yayınlanan bir raporda, Gendarmerie Nationale'den Yarbay Xavier Guimard'ın yıllık Bilişim Teknolojileri (BT) bütçesini yüzde 70 düşürürken, işgücünden hiç kayıp yaşamadan operasyonu yürüttüğü belirtiliyor.

2004 yılından beri, özgür yazılım kullanarak 50 milyon Euro tasarruf yaptıklarını ifade eden Yarbay Guimard, "Windows XP'den Ubuntu'ya geçiş, inanılmaz bir şekilde, çok kolay oldu. Yalnızca iki büyük farklılık gördük, işletim sisteminin simgeleri ve oyunlar. Oyunlar zaten bizim önceliklerimiz arasında değil" şeklinde konuştu.

Özgür yazılımı kullanmak ve teşvik etmek, Fransız Jandarması'nın önem verdiği BT konularından biri. Açık kaynaklı standartları en iyi destekleyen yazılımın yine açık kaynaklı olması gerektiğini söyleyen Guibard, aynı zamanda bu yazılımın uzaktan denetim ve uzaktan bakım işlemlerini de oldukça kolaylaştırdığını ifade ediyor.

Linux, Fransız bürokrasisinde diğer kurumlarca da destekleniyor. Fransız Millet Meclisi, 1000'den fazla iş istasyonunda Ubuntu Linux kullanıyor, Tarım Bakanlığı'nın kullandığı Linux dağıtımı ise Mandriva.