12. Avrasya Ekonomi Zirvesi

12. Avrasya Ekonomi Zirvesi


Marmara Gurubu12. Avrasya Ekonomi Zirvesi


"Bir Prestij Birlikteliği"

Avrasya Ekonomi Zirveleri 12. Yaşını kutluyor.

Bu yılki gündem :

3E : Enerji & Ekonomi & Ekoloji

“GELECEK AVRASYA’DIR.”

Hadi Türkmen

Avrasya Ekonomi Zirveleri Genel Koordinatörü

Büyük Atatürk’ün: “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi muzafferiyetlerle süslenmedikçe meydana gelen zaferler devam edemezler, az zamanda sönerler.” sözlerini kendisine ilke edinen “Marmara Grubu Vakfı” 12. Avrasya Ekonomi Zirve’sini gerçekleştirmektedir.

Büyük Atatürk’ün yüksek düşüncelerinin hayata geçirilmesi çalışmalarına taraf olan Marmara Grubu Vakfı, çağdaşlığa da, demokrasi’ye de, laikliğe de, cumhuriyete de ve topyekün Büyük Atatürk’e de taraftır.

1998 yılında Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Şeref Başkanlığına getirilmiş bulunan merhum ve muhterem Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ekselans Haydar Aliyev, o günün duygularını şöyle ifade etmiştir:

“Türkiye’nin Marmara Grubu ile yakından tanış olduğumdan ve bu günkü samimi görüşten çok memnunum. Türkiye-Azerbaycan dostluğunun ve kardeşliğinin inkişaf ettirilmesinde Marmara Grubu’nun hizmetlerini yüksek kıymetlendiriyorum. Marmara Grubu’nun gelecek faaliyetlerine uğurlar diliyorum. Haydar Aliyev 30 Ekim 1998”

(Büyük Dost, Değerli İnsan Nur İçinde Yatınız.)

“Avrasya Ekonomik Zirvelerinin önünde, insanlığın yarınını doğrudan ilgilendiren geniş ve hayati bir gündem bulunmaktadır. Bu girişimlerin 21. Yüzyılın Avrasya’sının inşaası yönündeki kollektif çabalarımıza katkıda bulunacağına inanıyorum.” sözleriyle, Marmara Grubu Vakfı’nın bütün zirvelerine şerefle katılıp Vakfı her zaman destekleyen, cesaretlendiren, onurlandıran 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’e tüm vakıf yönetimleri ve üyeleri şükran borçludur.

30 Nisan 1994 tarihinde : “Marmara Grubu bir entellektüel platformdur. Ülke ve Dünya sorunlarına ilgi duymak bir vatandaşlık görevidir. Bu toplantılara katılanlar bir görev yapıyorlar. Örgütlü toplum, sesli toplum, konuşan toplum güç ve kudret demektir. Bütün misafirleri selamlıyor, yönetici arkadaşlarımı tebrik ediyorum” diyen 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel bugüne kadar gerçekleştirilen on Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin konuğu değil adeta ev sahibidir. Vermiş olduğu ışığı ve enerjisiyle, Avrasya mozağinin vazgeçilmez çimentosu olgusunu bugüne kadar yürütmüştür. Gelecekteki Avrasya Zirvelerinde de bu meşale kendilerinin önderliğinde sönmeden yanacaktır.

Devletimizin bütün hükümetlerinin, parlamentolarının destekleri ve katkılarıyla; akıp giden zaman içerisinde bölgemizde gelişen ve artan bir tempoyla büyüyen ekonomik hareketlere yeni bir imkan sağlayabilmek amacıyla Marmara Grubu Vakfı uluslararası boyutta Avrasya Ekonomi Zirvelerini düzenlemektedir.

Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya ve Avusturalya’ya kadar uzanan devletler coğrafyasında Türkiye, bir büyük koridor, bir büyük geçit olmasının yanında, bölgenin de önemli bir kavşak noktasıdır.

Bölge ülkelerinin büyük coğrafyaları, genç nüfusları, olağanüstü gelişen ekonomik ve endüstriyel potansiyelleri birlikte entegrasyonu zorunlu hale getirmektedir. İşgücü ve sermayenin yanı sıra gelişmiş teknoloji ve know-how imkanlarının paylaşılması, geliştirilmesi ve ortak kullanılması, ekonomik kalkınmaların yeniden yapılandırılması, belirli merkezler yerine, bütün bölgeleri kapsayacak çağdaş yaşam için, “demokratik ve özgür, insan haklarına hukukun üstünlüğüne ve barışa inanan Devletlerin Devlet Başkanları, Başbakanları, Meclis Başkanları, Bakanları, Bürokratları, işadamları ve akademisyenleri belirtilen amaçlar doğrultusunda Marmara Grubu Vakfı organizasyonunda Avrasya Ekonomi Zirvelerini gerçekleştirmektedirler.”